Ana Sayfa GENEL Cenk Çakıroğlu: "Nomadic Republic tamamen yerlidir"

Cenk Çakıroğlu: "Nomadic Republic tamamen yerlidir"

Meksika’da keşfettikleri el yapımı hasır terlikleri Türkiye’de üretme kararı alan Cenk Çakıroğlu, tamamen gönüllü ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için bir tesis kuruyor. O güne kadar tarlalarda çalışan, hiçbir sosyal güvencesi olmayan Köyceğizli Türk kadınlarını sigortalı yapıyor, ülke üretimine katıyor ve çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçiriyor.

KÖYCEĞİZ’DEN SOSYETEYE
Yani şu an tüm sosyetenin beach’lerde ayağından çıkarmadığı, geceleri kulüplere bile onları giyerek gittiği Nomadic Republic ip sandaletler Köyceğizli ve ağır şartlarda tarım işçiliği yapan kadınlarımızın da kurtarıcısı oluyor. Üretimde çalışan 17 kişilik bir ekibi var Cenk Çakıroğlu’nun.
2013 yılında başlayan Ar-Ge çalışmaları, 2016 yılında tamamlanan bu ip sandaletlerin çıkış yeri Meksika yerlileri. Hızlı koşmak ve koşarken terlememek ve ortopedik olarak ayaklarını rahat ettirmek için geliştiriyorlar bu sandaletleri.

YILLIK 30 BİN ÇİFT SANDALET
Batılılar gelip de bu kabile ile tanışınca farkına varılıyor ip sandaletlerin nasıl sağlıklı olduğunun. Nomadic Republic aynı düsturla tamamen Türkiye’de, Türk kadının emeği ile üretilmeye böyle başlıyor işte. İlk kurulduğunda sadece yedi çalışanı olan marka, bugün yıllık 30 bin çift sandalet üretimi yapar hale gelmiş durumda.
Üretilen ip sandaletler Türkiye genelinde 118 noktada satılmanın yanı sıra İtalya, Lübnan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne de ihraç ediliyor. “Köyceğizli kadınların dünyaya açılan emeğine katkı sağladığımı görmek, para kazanmaktan çok daha büyük mutluluk veriyor hepimize” diyor Çakıroğlu.
“Bu sandaletlerin suya dayanıklı bir yapısı var. Ayakta onca güneş altında ve suyla haşır neşir olsa da renkleri solmuyor” diye de ekliyor.
Türkiye’de yarattığı rüzgarın ip sandalet pazarını genişlettiğini, yeni yeni markaların da piyasaya girdiğini de söyleyelim ancak Afrika veya benzeri yerlerde veya daha düşük fiyata mâl edilen benzerlerinin de mağazalarda dolaştığını da belirtmeden geçmeyelim.

MAGAZİN DE İP’Çİ OLDU
Geçtiğimiz günlerde Teşvikiye’de ünlü simaların katıldığı özel bir davet veren markanın buluşmasına Nur Yerlitaş’tan Burcu Kıratlı’ya Hande Subaşı’dan Hakan Akkaya’ya sayısız isim katılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

MİTHAT CEMAL KUNTAY KİMDİR?

Mithat Cemal Kuntay 1885 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1956 yılında ise İstanbul da yaşamını kaybetti. Bir tek romanı olan Üç İstanbul ile büyük...

MEHMET KAPLAN KİMDİR?

Mehmet Kaplan 5 Mart 1915 yılında Eskişehir Sivrihisar'da dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Eskişehir'de tamamladı. İstanbul Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatından mezun oldu. Önce...

MEHMED FUAD KÖPRÜLÜ KİMDİR?

Mehmed Fuad Köprülü, 4 Aralık 1890 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Edebiyat ve tarih alanında ilerlemek için hukuk öğrenimini yarıda bırakmıştır. 1909 yılında Fecr-i Ati topluluğuna...

ZİYA OSMAN SABA KİMDİR?

Ziya Osman Saba, 30 Mart 1910 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir.Yedi Meşaleciler Hareketinin kurucularındandır. Şair olarak ün kazanan edebiyatçı yazar, küçük hikaye türünde de eserler vermiştir. 

TEVFİK FİKRET KİMDİR?

Tevfik Fikret 1867 yılında İstanbul Kadırga’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Mehmet Tevfik’tir. 12 yaşında iken öksüz kalan Tevfik Fikret Mahmudiye Rüştiyesi’nde okumuştur.