Ana Sayfa GENEL Esenyurt'ta yolda çatlaklar oluştu! Ekipler olay yerinde

Esenyurt'ta yolda çatlaklar oluştu! Ekipler olay yerinde

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, ‘Binaları sıkıntıya sokacak bir durum yok’ açıklamasında bulundu.

Ekipler herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için sokak ve caddeyi trafiğe kapatarak, iş yerleri ve binaları boşalttı. Mühendislerin inceleme yapması bekleniyor.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valiliği’nden Esenyurt’taki olayla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “Güzelyurt mahallesi Orhangazi Caddesi’nde ve cadde üzerindeki 9 katlı bir binada meydana gelen çökme ve çatlaklar sebebiyle yol trafiğe kapatılmış olup bina da tedbir amacıyla tahliye edilmektedir. Olay mahallinde AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kurumlarımızın teknik ekipleri gereken tedbirleri almaya başlamıştır” denildi.

“30’UN ÜZERİNDE BİNA TAHLİYE EDİLDİ”

CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya Esenyurt’ta yaptığı açıklamada, “30’un üzerinde binada tahliye işlemleri gerçekleştirildi. Yolun üzerinde kısım kısım çatlaklar var. Binalarda ve merdivenlerde çatlaklar. İstanbul Valiliği ve AFAD ekipleri hazır bekliyor. Yüzlerce daire sakini de ekiplerin açıklama yapması bekleniyor. 2 cadde ve bir sokakta bulunan binalar boşaltıldı.” ifadelerini kullandı.

“500’DEN FAZLA KİŞİ ŞU AN EVİNE GİREMİYOR”

Ailelerin yanına giden CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk, ” Esenyurt Güzelyurt Mahallesi sakinleri 1 haftadır zeminde hareketlenmeler olduğunu söylüyor. Gözler Güzelyurt mahallesindeki dev inşaat alanına çevrildi. İncelemeler devam ediyor. 34 bina boşaltıldı. 250 hane yani 500’den fazla kişi şu an evine giremiyor. Vatandaşların kimisi akrabalarının yanına gitti kimi ise okula getirildi. Kriz merkezi oluşturuldu. 100’den fazla aile burada bekliyor. Belediye mobil büfe getirdi, sıcak çay, çorba servisi yapıyor. Vatandaşlar tedirgin” dedi.

ESENYURT BELEDİYE BAŞKANI: TALİMATI VERDİK

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt,  Esenyurt’ta çatlaklar ve çökme sebebiyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi ve  tahliye edilen 9 katlı binanın çevresindeki 25 apartmanın emniyet amaçlı tahliye  edildiğini bildirdi. 

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamada bulunan Kemal Deniz Bozkurt,  vatandaşların zarar görmemesi için boşaltma kararı aldıklarını ve çatlaklara  ilişkin araştırmalarının devam ettiğini belirtti.

“Valiliğimiz kimsenin zarar görmemesi açısından, emniyeten  vatandaşlarımızın evlerine girmesini istemiyor. Bütün gece boyunca çalışma devam  edecek.” diyen Bozkurt, sahanın emniyete alınması için iş makinalarının sabaha  kadar çalışacağını aktardı.

Kemal Deniz Bozkurt, binalara cihazlar yerleştirildiğini ve herhangi  bir kayma olup olmadığına dair ölçümlemeler yaptıklarını ifade ederek, önceki  ölçümlemelerde kayma olduğunu ancak 8 saattir her yarım saatte bir yaptıkları  ölçümlemede herhangi bir kayma görmediklerini kaydetti.

Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda bir sorun gözükmüyor. Fakat süreci yarından sonra  netleştireceğiz. Yarın inşallah valilikle birlikte kararı vereceğiz. Bunun  dışında acil bir şey yok. Vatandaşlarımız bu gece evlerine giremeyecekler  emniyetten dolayı. Belediyemizin bütün ekipleri burada. Vatandaşlarımızın bu gece  en azından acil ihtiyaçlarını giderecek şekilde onlara hizmet edecekler. Zabıta  birimimiz aşağı yukarı 100 personeliyle burada. Birim amirlerimiz burada. Başkan  yardımcılarımız ve ben buradayız. Vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. 25 civarında  apartman tahliye edildi. Bunların çoğu somut bir risk olduğu için değil emniyet  amaçlı tahliye edildi.”

Çatlaklar ve çökme nedeniyle trafiğe kapatılan Orhan Gazi Caddesi’nde,  AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Çalışmaların koordineli şekilde sürdürülebilmesi için olay yeri  yakınındaki Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu’nda kriz masası kurulurken,  çevredeki bazı binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi. Polis ekipleri herhangi  bir aksaklık yaşanmaması için bölgede güvenlik önlemi aldı.

VATANDAŞLAR OTELLERE GÖNDERİLDİ

Esenyurt’ta Ertuğrulgazi ve Orhangazi caddelerinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle evlerinden tahliye edilen ve okulda bekletilen vatandaşlar, geceyi geçirmek üzere taksilerle otellere gönderildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın