Ana Sayfa GENEL İLKER CUMBUL TRAFİK KAZASI KAYBOLAN SERMAYENİN DÖNÜŞÜ YOK

İLKER CUMBUL TRAFİK KAZASI KAYBOLAN SERMAYENİN DÖNÜŞÜ YOK

İlker Cumbul trafik kazası sonucunda yıllardır kaybedilen milli sermayenin çok daha azıyla kurulacak teleferik sistemlerinin karayolu ile gerçekleştirilen toplu taşımanın yükünü azaltacağını söyledi. Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, trafik kazası oranını düşürmek için de bunun gerekli olduğunu belirtti.  

İlker Cumbul trafik kazası hakkında aylık ve yıllık olarak İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı istatistiklere bakıldığında 2019 yılı Ekim ayı sonuna kadar tüm Türkiye’de 200 bin 836 trafik kazası gerçekleştiğini bunun 164 bin 748 tanesinin de yerleşim alanlarında meydana geldiğinin görülebileceğini söyledi. İlker Cumbul trafik kazası yaşanma olasılığının yüksek olduğu yerleşim alanlarından arasında yaşayan kişi sayısı ve coğrafi koşulların koşulların uygunluğuna göre teleferik sistemlerinin kullanılmasının bu rakamların düşmesinde önemli rol oynayacağını belirtti. 

İlker Cumbul “trafik kazası nedeniyle her yıl milyarlarca lira milli sermayeyi kaybediyoruz. Sadece parasal olarak değil iş gücü ve zaman olarak kayıplar yaşıyoruz. Özellikle bunlar paradan da değerli. Çünkü yerine konulamıyor, geri getirilemiyor. 2019 yılı daha bitmeden yaklaşık 170 bin trafik kazası yaşanmış Bunun maddi değerini hesapladığımız zaman ortaya çıkan rakamları telaffuz bil etmek güç. Teleferik sistemleri için yapılması gereken yatırım bunun yanında çok küçük kalıyor” dedi. 

İLKER CUMBUL TRAFİK KAZASI TELEFERİKTEN DAHA MALİYETLİ

İlker Cumbul trafik kazası nedeniyle kaybedilen paranın havaya atıldığını fakat teleferik sistemlerine yapılacak yatırımın ülkeye kalıcı eserler kazandırmanın yanında toplu taşımanın üzerindeki yükü de alacağını söyledi. İlker Cumbul “trafik kazası ile kaybedilen ekonomik değerlerin bir dönüşü yok. Fakat teleferik bir yatırım. İşletilmeye başladıktan sonra kısa bir sürede kendi maliyetini çıkarmasının yanında kâr eder hale geliyor” dedi. 

İlker Cumbul trafik kazası hakkında yapılan çalışmaların sonuçlarına göre kazaların genellikle sabah saatlerinde yoğunlaştığının görülebileceğini söyledi. İlker Cumbul “ trafik kazası nedenlerine baktığımızda dikkatsizliğin birinci sırada olduğunu görebiliriz. Özellikle sabah erken saatlerde insanlar odaklanma sorunu yaşıyor ve kaza yapmaya açık oluyor. Şehir içi ulaşımda alternatifleri artırdığımızda bu sorun çok azalacaktır” dedi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın