Ana Sayfa GENEL Kim Milyoner Olmak İster'de tarihi başarı! Çağdaş İrfan Yıldırım kimdir?

Kim Milyoner Olmak İster'de tarihi başarı! Çağdaş İrfan Yıldırım kimdir?

Kim Milyoner Olmak İster’in geçtiğimiz sezon finalinde tarihi bir olay yaşanmıştı. Yarışmanın Türk televizyonlarındaki 686. bölümüydü, şimdiye kadar binlerce yarışmacı katılmıştı ama bir milyon liralık soruyu sadece bir kişi görebilmişti. Programın efsanevi sunucusu Kenan Işık’ın sunduğu dönemde yarışmaya katılan Şeyma Özin isimli Galatasaray Üniversitesi öğrencisi genç kız, 1 milyon liralık soruya kadar gelmiş ama yanlış cevap verip 15 bin lira ödülle evine dönmüştü.
Kim Milyoner Olmak İster’in geçen sezon finalinde, yarışma  tarihinde ikinci kez bir yarışmacı 1 milyon liralık soruya ulaşmıştı. Galatasaray Lisesi son sınıf öğrencisi Çağdaş İrfan Yıldırım inanılmaz riskler alarak tam 11 soruya doğru cevap vermiş ve bir milyon liralık soruyu görme hakkını elde etmişti.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında bir milyonluk soru ne zaman sorulacak bu akşam saat 20:00’de atv’de sorulacak. 
ÇAĞDAŞ İRFAN YILDIRIM KİMDİR?
Peki Çağdaş İrfan Yıldırım kimdir? Yarışmaya annesi Meliha Yıldırım ve annesinin iki arkadaşı ile gelen Çağdaş İrfan Yıldırım, yarışma öncesi Sorbonne Üniversite’sinde Hukuk okumak için yaptığı başvurusunun kabul edildiğini açıklamıştı. İlk amacının üç senede Sorbonne’daki hukuk eğitimini bitirmek olduğunu söyleyen Çağdaş, gelecek seneden itibaren Fransa’da yaşamaya başlayacak ve bu nedenle yarışmadan kazanacağı para oldukça kritikti.

1 MİLYON LİRAYA GİDEN YOL
İŞTE ÇAĞDAŞ İRFAN YILDIRIM’IN BİLDİĞİ TÜM SORULAR
Tıklayın

ANNESİ VE BABASI AYRILMIŞLAR
Yarışma ilerledikçe Çağdaş İrfan Yıldırım annesi ve babasının yıllar önce ayrıldığını söyledi. Çağdaş İrfan Yıldırım, annesinin tek maaşıyla büyümüştü ve şu anda da buradan kazanacağı paraya çok ihtiyaç vardı. Annesi aylardır oğluyla hesap kitap yaptıklarını ve 60 bin liralık bir ödülün onlara yetebileceğini düşündüklerini söylemişti.

FRANSIZCA DIŞINDA İTALYANCA VE LATİNCE DE BİLİYOR
Çağdaş İrfan yıldırım ve Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının sunucusu Murat Yıldırım sohbet ediyorlardı. Çağdaş İrfan Yıldırım, Murat Yıldırım’ın sorusu üzerine 12 yıl önce Galatasaray Lisesi kuralarını kazandığı günden bu yana Fransızca eğitim aldığını ve Fransızcasının oldukça iyi seviyede olduğunu da söyledi. Kendi çabalarıyla İtalyanca ve biraz Latince öğrendiğini de anlattı. 

MÜZİĞE MERAKLI, BAS GİTAR ÇALIYOR
Tek çocuk olduğunu, babasının Altınoluk’ta yaşadığını söyleyen Çağdaş İrfan Yıldırım, müziğe de yakından ilgi duyuyordu. Son üç senedir bas gitar, ondan önce bir sene elektro, bir sene de klasik gitar çaldığını anlattı. Balık burcuydu.

“ANNESİ KARA KARA NE YAPACAKLARINI DÜŞÜNÜYORDU”
Murat Yıldırım aralarda sadece onunla değil, kendisiyle birlikte yarışmaya gelen annesi ve annesinin arkadaşlarıyla da sohbet ediyordu. Bu sohbetler sırasında en ilginç şeylerden birini annesinin arkadaşı Nagihan hanım, Çağdaş İrfan Yıldırım 125 bin liralık soruyu bildikten sonra söyledi: “Çağdaş bana hayatımda üç kere çığlık attırdı. Birincisi annesi arayıp Galatasaray’ın kurasını kazandığını söylediğinde. İkincisi, birkaç ay önce, gene annesinin arayıp Çağdaş’ın Sorbonne’a kabul edildiğini söylediğinde. Ama ikincisinde annesinin mutluluğu biraz buruktu çünkü ekonomik anlamda ne yapacaklarını düşünüyordu. Ben de ‘Sorbonne’dan kabul gelmiş, elbet bir çözüm buluruz’ demiştim. İşte çözüm de bu akşam geldi. Bu akşam da üçüncü çığlığımız.”

“ANNEM TEK MAAŞLA BENİ FRANSA’YA GÖNDEREMEZDİ, YARIŞMAYA KATILMAYA KARAR VERDİM”
250 bin liralık soruyu bilen Çağdaş İrfan Yıldırım ilk kez bu yarışmadan kazanacağı paranın kendisi için ne kadar büyük önem ifade ettiğini anlattı. Murat Yıldırım’ın “Katılmaya nasıl karar verdin sorusuna şöyle cevap verdi başarılı yarışmacı: “17 yaşından itibaren ‘katılacağım bir gün’ diyordum. ‘Reşit olunca katılacağım öyle olunca katılacağım, böyle olunca katılacağım’ diyordum. Ama en sonunda baktım Fransa’da okuma ihtimalim arttı. Ve bunu maddi açıdan tek başına çalışan bir anne yapamaz maalesef. Benim de biraz sorumluluk almam lazım, dedim. Tabii ki tek annem değil, tüm aile üyelerimiz yardım edecekti elbette… Babam da yardım edecekti. Amcam da, halam da, teyzelerim de, dayım da… Ama ben de üstüme bir yük almak istedim. Bunu göze aldım geldim” diyerek yarışmaya neden katıldığını anlatmıştı.

“KEŞKE SENİN GİBİ KARDEŞİM OLSAYDI”
Geceye damga vuran sözlerden biri de kapanışta sunucu Murat Yıldırım’dan gelmişti: “Benim erkek kardeşim yok ama senin gibi bir erkek kardeşim olsun isterdim!”

1 MİLYON LİRAYA GİDEN YOL
İŞTE ÇAĞDAŞ İRFAN YILDIRIM’IN BİLDİĞİ TÜM SORULAR
Tıklayın

ÇAĞDAŞ İRFAN YILDIRIM’IN MUHTEŞEM YARIŞMA PERFORMANSI
İlk sorular Çağdaş İrfan Yıldırım için oldukça kolaydı. İlk joker hakkını 5. soruda kullandı. “Sebat etmelisin diyen bir arkadaşınız size hangi öğüdü vermiş olur” sorusunun cevabını aslında bilmişti ama gene de emin olmak için seyirciye sorma hakkını kullandı. Seyircilerin de doğru yönlendirmesiyle 5 bin liralık ödüle ulaştı. 6 ve 7’ini soruları da hiç tereddüt etmeden geçti ve 15 bin liralık baraja gelmiş oldu.

HAMUR TATLISINI BİLEMEDİ İKİ JOKERİ AYNI SORUDA KULLANDI
Çağdaş İrfan Yıldırım’ın belki de en zorlandığı soru 8. Soruydu. Murat Yıldırım soruyu okudu: Hangi tatlı bir hamur tatlısıdır? Şıklar ise şöyleydi: Kesat, Mafiş, Heyhey, Maval… Çağdaş ilk kez hiçbir fikrinin olmadığını ve telefon jokerini de kullanmak istemediğini, çünkü telefon jokerlerinin de soruyu bilemeyeceklerini düşündüğünü söyledi. Bu soruda önce yarı yarıya sonra da çift cevap hakkını kullanarak kendini garantiye aldı ve 30 bin liralık ödüle ulaşmış oldu.

GÖZLE GÖRÜLÜR BİÇİMDE EĞRİLEN YAPIYI DA BİLDİ
9. soru aslında hiç de kolay değildi. “2011’de yapılan bir çalışmaya göre hangi ünlü yapının çıplak gözle görülür biçimde eğriliyor olduğu açıklanmıştır” sorusunun cevabına emin olamamakla birlikte bir şıkkın kendisine yakın geldiğini en baştan itibaren hep söyledi Çağdaş İrfan Yıldırım. Ve risk almaya karar verdi. Cevap doğruydu. 60 bin liraya gelmişti artık. Hedeflediği paraya ulaşmıştı.

EFSANE CEVAP: TELEFON JOKERİNİN CEVABINI DEĞİL KENDİNİNKİNİ VERDİ
10. soruda ise yarışma tarihine geçecek şeyler yaşandı. “Paul McCartney, The Beatles’ın ‘A Day In The life’ şarkısının sonuna yerleştirdiği sesin sadece hangi hayvan tarafından duyulabileceğini söylemiştir?” Bu soruda çok tereddüt etti Çağdaş İrfan Yıldırım. Telefonla sorma jokerini de bu soruda kullandı. Ama maalesef jokerinden doğru cevabı alamadı. Müzikle ilgili olduğunu söylediği Berkay Çağlayan isimli arkadaşını aradı. Arkadaşı hiç de kendinden emin olmayan bir ses tonuyla “sanırım fare” cevabını verince genç yarışmacı büyük bir kafa karışıklığı yaşadı. İlk önce “Arkadaşıma güveniyorum, d şıkkı, fare” cevabını verdi ama “son kararım” demedi. Murat Yıldırım bunun üstüne 60 bin liralık ödülü alma hakkını da kullanabileceğini söyleyince “fare” cevabından vazgeçti. Uzun uzun mantık yürüttü ve kendi aklına yatan cevabı verdi! Şimdi 125 bin liraya ulaşmıştı.

SONDAN BİR ÖNCEKİ SORU BİLDİĞİ YERDEN GELİNCE…
11. soruyu beklenenin aksine çok kolay geçti Çağlar İrfan Yıldırım. “Bir kız bana emmi dedi neyleyim, sözü hangi halk ozanına aittir” sorusuna cevap verirken hiç jokeri yoktu ama doğru cevabı ilk andan itibaren biliyordu. Son dönemde bu türkünün cover’ının yapıldığını, kendisinin de dinlediğini söyledi. Son dörtlüğünde de ozanının ismi geçtiği için cevabı biliyordu. Gene de işin sonunda 125 bin bin liralık ödülden olmak vardı ve küçük bir tereddüt yaşadı. Ama sonuçta risk almaya karar verdi. Ve doğru cevabı vererek 250 bin liralık ödüle de, 1 milyon liralık soruyu görme hakkına da ulaşmış oldu.

1 MİLYON LİRALIK SORU NE ZAMAN?
12’nci ve son soru açılmadan programın süresinin bittiğine dair sinyal sesi geldi ve sunucu Murat Yıldırım “1 milyon liralık soru ne zaman sorulacak” sorusunun cevabını verdi. erakla beklenen sorunun gelecek sezon açılışında, ilk bölümde sorulacağını açıkladı.

İŞTE ÇAĞDAŞ İRFAN YILDIRIM’IN BİLDİĞİ 250 BİN LİRALIK SORU

İŞTE ÇAĞDAŞ İRFAN YILDIRIM’IN DOĞRU CEVAP VERDİĞİ SORULAR
1. SORU

2. SORU

3. SORU

4. SORU

5. SORU

6. SORU

7. SORU

8. SORU

9. SORU

10. SORU

11. SORU

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın