Ana Sayfa GENEL Kurban nasıl kesilir? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kimler kurban kesebilir

Kurban nasıl kesilir? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kimler kurban kesebilir

Kurban nasıl kesilir sorusu kurban bayramının da gelmesi ile birlikte herkes tarafından sorulmaya başladı. Peki kurban nasıl kesilir? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kimler kurban kesebilir? Tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık. 

Kurban nasıl kesilir?

Kurban nasıl kesilir diye soranlar için biz de araştırdık. İlk olarak kurban kesimi sırasında kullanılacak olan bıçakların bileylenmesi ve kurban olarak kesilecek hayvanın görmeyeceği bir yerde tutulması gereklidir. 

Kurban olarak kesilecek hayvana eziyet edilmemesi gereklidir. Kesimin yapılacağı yere hayvana acı çektirmeden götürülmelidir. Kurban kesilirken, hayvanın kıbleye doğru bakacak şekilde sol tarafına yatırılmalıdır. Kurban olarak kesilecek hayvanın sağ arka ayağı serbest kalacak şekilde ayakları bağlanır ve gözleri kapatılır. 
Kurbanı kesen kişi, “Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber” der. Kesim, keskin bir bıçakla ve ara vermeden yapılmalıdır. Kesimi yapan kişinin sadece “Bismillâhi Allahü ekber” diyere kesmesi de uygundur. 

Usulüne uygun bir kesim yapılmış olması için kurban olarak kesilen hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının kesilmesi gerekir. 

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür sorusu Google’da sıkça aranıyor. Bu sorunun cevabını da bilmeyenler için araştırdık. Akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına girmiş ve dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip olan Müslümanlar kurban kesmekle yükümlüdür. 

Kimler dinen zengin sayılır sorusunun da cevabını vermemiz gerekli. Temel ihtiyaçlarını karşıladıktan ve borçlarını da düştükten 80.18 gr altın  ve karşılığında para ya da eşyaya sahip olan kimseler dinen zengin sayılır. Bu kimseler kurban kesmekle yükümlüdür. 

Yolcular kurban kesmekle yükümlü değillerdir. Fakat eğer kurban ibadetini yerine getirirlerse sevabını kazanırlar. 

KİMLER KURBAN KESEBİLİR? 

Kimler kurban kesebilir sorusu da yine kurban bayramı öncesi sıkça soruluyor. Eğer elinden geliyorsa kişiler kendileri kurban kesebilir. Fakat kendisi kesemiyorsa başka bir Müslümana vekalet vererek de kurbanı kestirebilir. 

Kurbanı kesen kişinin abdestli olması şart değildir. Fakat kurban kesmek bir ibadet olduğu için eğer abdestli olursa iyi olur. 

KADINLAR KURBAN KESEBİLİR Mİ?

Kadınlar kurban kesebilir mi sorusunu da araştırdık. Eğer kurban kesmek için gerekli şartları taşıyorsa kurban kesenin kadın veya erkek olması önemli değildir. 

Gözden Kaçırmayın

NİLGÜN MARMARA KİMDİR?

Nilgün Marmara 13 Şubat 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan Nilgün Marmara evlerinde kocaman bir kütüphane ve...

CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

Cezmi Ersöz 3 Eylül 1959 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Modern Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Cezmi Ersöz emekli bir albayın oğludur. Yazar...

CEVDET KUDRET SOLOK KİMDİR?

Cevdet Kudret Solok 7 Şubat 1907 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 10 Temmuz 1992 yılında ise vefat etti. I. Dünya savaşında babasını kaybettiği için annesi...

CEVAT ÇAPAN KİMDİR?

Cevat Çapan, 18 Ocak 1933 yılında Darıca'da doğmuştur. 1953 yılında Robert kolejini bitirmiş, İngiltere'de Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümüne başlamış ve 1956...

SAMİHA AYVERDİ KİMDİR?

 Samiha Ayverdi, 25 Kasım 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Kubbealtı Akademisinin kurucu üyesi olan yazar, İstanbul Fetih Cemiyeti , İstanbul ve Yahya Kemal Enstitülerinde üyeliklerde bulunmuştur.