Ana Sayfa GENEL Kuzey Işıkları: Dünyanın uç noktasındaki renk festivali 

Kuzey Işıkları: Dünyanın uç noktasındaki renk festivali 

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis başka bir tabirle Kuzey Işıkları’nı görmek cennete girip çıkmak gibi bir olay. Dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda ortaya çıkan bu gök yüzü olayı dünyanın Kuzey Kutbu’na yakın yerlerinde görülüyor. Şimdi size ömrünüze en az 10 yıl katacak bir olayı yaşamanız için Lapland Turları ile Rovaniemi’ye götürüyoruz. 

Rovaniemi: Bir kış masalı 
Finlandiya’nın Lapland nam-ı diğer Laponya Bölgesi’nin başkenti Rovaniemi, Kutup çizgisinin 5 km güneyinde ve Ounasvaara ile Korkalovaara tepelerinin arasında yer alıyor. Rovaniemi’nin anlamı ormanlık bir tepedeki pelerindir. Rovaniemi bugün, bozulmamış doğası, sayısız eğlence kaynakları ile bir kış turizmi cenneti. Kemijoki Nehri üzerindeki alevli Jätkänkynttilä köprüsü oldukça ilgi çekici bir yapı. Buz Şatosu, Noel Baba Heykeli, Noel Baba Köyü ve Santa Park da burada. İnanışa göre, Noel Baba Finlandiyalı. Arktikum Müzesi ise kutup bölgelerindeki en kapsamlı müzelerden biri ve Lapland turlarının uğrak noktaları arasında.
Aurora Borealis veya Northern Lights bizdeki adıyla Kuzey Işıkları denilen turistik noktalar da kente ayrı bir hava katıyor. Kışın -50 santigrat dereceyi yazın maksimum 30 santigrat dereceyi görebilen bir iklimi var. Meşhur gece yarısı güneşi, 6 Haziran’dan 7 Temmuz’a kadar görülebilir. Husky köpeklerinin çektiği kızaklarla yapılan kış safarisini yapmadan dönmeyin. Aynı zamanda Ren Geyiği Çiftliği de Lapland turunda görülmesi gereken yerlerden biri.. 

TATMADAN GEÇMEYİN
Her şeyden önce şunu belirtmek gerek Laponya mutfağı dünyanın en sağlıklı mutfağı olarak biliniyor. Çünkü yiyeceğiniz her şey o toprakların ürünü ve iklim şartları dolaysıyla tamamıyla doğal. Balık ve geyik ise başlıca lezzetler ve Lapland turunda mutlaka tadılmalı.

Somon ve Gökkuşağı Alabalığı: Somon Laponya mutfağının olmazsa olmazı.Kendi suyunda pişirilen gökkuşağı alabalığı ve açık ateşte pişirilmiş somon filetosu kesinlikle değerlendirmelidir.

Balık çorbası: Nehir suyuyla pişirilen ve genellikle patatesle desteklenen çokca çeşidi olan balık çorbaları sofraları zenginleştiriyor. 

Poronkäristys: Geyik eti güveci tartışmasız bir lider. Patates püresiyle tamamlanan et oldukça spesifik bir tada sahip. Yanında garnitür olarak kavrulmuş mantar, pırasa bazen de yabanmersini reçeli ile tatlandırılır. 

Leypyayuusto: Bu peynire genellikle creaky denir. Çok hoş ve yumuşak bir tada sahiptir. Fakat yerel halk bu peyniri üzerine azcık kahve dökerek yemeye bayılıyor ve buna kaffeost deniyor. 

Cloudberry: Bölgenin yerel meyvesi olan bir çeşit böğürtlen Cloudberry’nin reçeli, meyve suyu, şarabı, votkası yapılıyor. Yemeklerde bazen sos olarak kullanılıyor. 

JOLLY İLE KUZEY IŞIKLARINA ÇOK ÖZEL TUR FIRSATLARI

Türkiye’nin en güvenilir turizm firmalarından Jolly Tur, İstanbul çıkışlı en az üç gece konaklamalı, oldukça uygun fiyatlı Lapland turları düzenliyor. Ulaşım uçakla sağlanıyor. Bonus kart sahipleri için de ayrı bir fırsatları var. 1500 TL üzeri harcamalarda anında 100 TL bonus ve ayrıca 50 TL indirim hakkı kazanılıyor. Ayrıca 6 taksit imkanı sağlanıyor.

Gözden Kaçırmayın