Ana Sayfa GENEL Minimal İnvaziv yöntem Hakkı Bulut'u hayata döndürdü

Minimal İnvaziv yöntem Hakkı Bulut'u hayata döndürdü

Minimal İnvaziv yöntem Hakkı Bulut’u hayata döndürdü. Hakkı Bulut, geçtiğimiz pazartesi günü nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayeti ile hastaneye kaldırıldı. Yapılan kardiyolojik tahlillerden sonra kalbi besleyen ana damarda ileri derecede tıkanıklık tespit edilen Bulut, acil olarak Prof. Dr. Barış Çaynak tarafından minimal invaziv yöntem ile ameliyat edildi. 

Prof. Dr. Barış Çaynak tarafından minimal invaviz yöntem ile ameliyat edilen Hakkı Bulut’un kalbi besleyen damarları değiştirildi. Ameliyat sonrasında yoğum bakım servisine alınan Hakkı Bulut’un tedavisi şu an kalp damar cerrahisi servisinde devam ediyor. 

Minimal İnvaziv yöntem nedir?

Prof. Dr. Barış Çaynak tarafından, Hakku Bulut’un by-pass ameliyatından kullanılan minimal invaziv yöntem şu sıralarsa birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki minimal invaziv yöntem nedir? 

Minimal invaziv yöntem, küçük kesi cerrahisi anlamına gelmektedir. Minimal invaziv yöntem ile eskiye oranla çok daha küçük kesiler ile ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. 

Minimal İnvaviz yöntemin avantajları nedir? 

Prof. Dr. Barış Çaynak, minimal invaziv cerrahinin avantajlarını da açıklıyor. Minimal invaziv cerrhai, açık olarak yapılan bir ameliyatın aynısını daha küçük kesilerle ve daha az travmatik olarak gerçekleştirme metodudur. Göğüs duvarından alınan damarla, bypass ameliyatı gerçekleştirme yöntemiyle tamamen aynısını daha küçük kesiyle sol göğüs altından 4 cm’lik bir yerden yapılır. Bu sayede hasta günlük hayatına daha çabuk döner. Ayrıca ameliyattan sonra vücutta daha küçük bir yara izi kalıyor. Bu, özellikle kadın hastlarda psikolojik bir üstünlük de getiriyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın