Ana Sayfa EDEBİYAT DOROTHY PARKER: SİVRİ DİLLİ, KESKİN KALEMLİ

DOROTHY PARKER: SİVRİ DİLLİ, KESKİN KALEMLİ

Amerikalı ünlü yazar Dorothy Parker’ın toplu öyküleri kadın-erkek ilişkilerindeki iletişim sorunlarını ele alırken Parker’in komik diyalogları güncelliğini taptaze koruyor.

Sivri dilli, keskin kalemli, viski aşığı şair, gazeteci, eleştirmen Dorothy Parker’in toplu öyküleri ”Yarın Berbat Bir Gün” nihayet Türkçede.
New York’un en müstesna hanımefendilerden olan Dorothy Parker Vogue dergisine eleştiriler kaleme alırken, uzun yıllar senaryo ve kısa öyküler de yazdı. Sivri dili ve elinden düşürmedi her zaman dolu viski bardağı zaman zaman kendisine bela olup işinden olsa bile sürekli üretimi onu ayakta tutmuş. Parker’in kadın-erkek ilişkilerini ele aldığı toplu öyküleri de oya gibi işlenmiş bir eser. Başak Bekişli’nin çevirisini yaptığı kitap iki ciltten oluşuyor. ‘Yarın Berbat Bir Gün’, toplu öykülerin ilki. Kitaba adını veren öykü ilk olarak 11 Şubat 1928’de The New Yorker’da yayınlanmış. “Leopar derisi manto giymiş kadın ve mora çalan mavi renkli atkısı olan adam, kaçak meyhanenin loş, sınırları masalarla oluşturulmuş geçiş alanları boyunca kıvrıla kıvrıla ilerledi.” Amerika’daki içki yasağı döneminde geçen öykünün ilk cümlesi bu… Ve okuyucuya ne denli bir okuma zevki sunacağının habercisi.

KİTAPTAN…
Ah bakın, bizim Tatlı Dil yine başladı! Vay be, kendi kokusundan bile çıldırıyor bu! Işık hızıyla, hiç durmadan konuşup duruyor. Salata sevip sevmediğimi soruyor bana. Evet, severim; bundan nasıl bir anlam çıkarmak istiyor ki? Bana salatanın çağlar boyunca sahip olduğu önemi anlatıyor. İnsanlar için çok faydalı olduğunu söylüyor. Tanrı şahidim olsun, bana posa hakkında bir konuşma yaparsa, tokadı suratına yapıştıracağım. İşte benim hayatım! En güzel kıyafetlerimi giymiş halde burada oturup bu şeyin Roman marulundan söz etmesini dinlemek…

YARIN BERBAT
BİR GÜN
TOPLU ÖYKÜLER-1
Dorothy Parker
Çeviren: Başak Bekişli
Delidolu Yayınları, 2020
280 sayfa, 46 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın