Ana Sayfa ÖZEL HABER Doç. Dr. Mert Dumantepe Akciğer Embolisi'nin zirvesinde

Doç. Dr. Mert Dumantepe Akciğer Embolisi’nin zirvesinde

Doç. Dr. Mert Dumantepe yaptığı Derin ven trombozu, akciğer embolisi ve varis ameliyatlarındaki başarısı ile çokça konuşuluyor. Uluslararası birçok başarısı da olan Dumantepe, şimdi de Barselona’daki Akciğer Embolisi Expert Forum 2018‘e davet edilen tek Türk doktor oldu. Doç. Dr. Mert Dumantepe akciğer embolisi hakkında dünya çapında uzmanların bir araya geldiği bu forum hakkında sorularımızı yanıtlarken bir konuda da yüreğimize su serpmeyi unutmuyor: “Akciğer Embolisi önlenebilir hastane ölümlerinin birinci sırasında yer alır” diyor.

Akciğer embolisi nedir? Ne sıklıkla görülür?
Derin Ven Trombozu (DVT) vücudun, derin toplardamarları içerisinde pıhtı oluşumu ile seyreden bir durumdur. Pıhtıdan kopan bir parça, kan akımı yönünde taşınır ve akciğer atardamarlarında tıkanıklığa neden olursa ölümcül bir komplikasyon olan Akciğer Embolisi gelişir. Akciğer Embolisi önlenebilir hastane ölümlerinin birinci sırasında yer alır. Pıhtılar, kanın akışkanlığının değiştiği ve kümeleşmeye eğilimin olduğu büyük cerrahi ve ortopedik ameliyatlar, hareketsizlik, uzun yolculuklar, obezite, hamilelik, hormon replasman tedavisi alma, kanser ve bazı kalıtsal kan hastalıkları durumlarında oluşur. Yıllık olarak görülme sıklığı her 10 bin kişide 5-20 hasta arasında değişmektedir. İnsidansı, 60 yaş üzerinde yüzde 1’e kadar yükselmektedir. Amerikan istatistiklerine göre yılda “3 milyondan” fazla insan venöz tromboembolizm (Derin ven Trombozu ve Akciğer embolisi) nedeniyle hayatını kaybetmekte.

Akciğer Embolisi Uzman Forumu’na (PEEF 2018) davet edildiniz. Barselona’daki bu forum neden önemli?
Bu çok önemli ve hayati riski yüksek hastalığın erken tanısı ve etkin tedavisi ile hastaların mortalite oranlarının azaltılması adına “Akciğer Embolisi” ile ilgili verilen en büyük mücadelede, ülkelerarası iş birliğini arttırmak için her yıl “Akciğer Embolisi Uzman Forumu” (Pulmonary Embolism Expert Forum – PEEF 2018) düzenleniyor. Tüm dünyadan Akciğer Embolisi ile ilgili, alanında uzman ve söz sahibi kısıtlı sayıda hekimin katılabildiği Akciğer Embolisi Zirvesi’ne Türkiye’den davet edilen tek hekim olmanın büyük mutluluğu ve gururunu yaşıyorum. Bu yıl Barselona’da düzenlenen Akciğer Embolisi 2018 zirvesinde hasta sağkalımı nasıl arttırılabilir konusu tartışılacak. Bu doğrultuda hastalığın en güncel girişimsel tedavi yaklaşımları ve önemli akciğer embolisi çalışmaların sonuçları paylaşılacak. Ben de Türkiye’nin akciğer embolisindeki tedavi yaklaşımlarını ve hibrid ameliyathanemizde uyguladığımız Kateter yollu trombolitik tedavi ve trombektomi deneyimlerimizi aktarıp, vaka örneklerimizi paylaşacağım.

Güncel tedavi yaklaşımları nelerdir?
Akciğer Embolisi geleneksel tedavisinde kullanılan standart Antikoagülan tedavi; pıhtı genişlemesini ve embolizasyonu etkin bir şekilde engeller, ancak pıhtının kendisini eritici etkisi yoktur. Bu nedenle bilinenin aksine hastalığı tedavi etmez. Modern tıptaki gelişmeler ve kateter yöntemlerindeki ilerlemeler sayesinde, erken dönemde direk pıhtının içine girilerek, aktif şekilde pıhtı erimesinin sağlanmasıyla Akciğer Embolisi tedavisinde mortalite ve morbidite oranlarından büyük oranda bir düşme sağlanmıştır. Bu yöntemler: Doppler ultrason ve anjiografi eşliğinde özelleştirilmiş kateterlerle direk pıhtın içine girip, trombolitik ilaçların ses dalgası eşliğinde tıkalı damara verilmesi, pıhtının kateterler yoluyla parçalanması ya da direk aspirasyon kateterleri ile pıhtının aspire edilmesini içermektedir.

Ultrason aracılı kateter yollu trombolitik tedavi
Masif ve Submasif Pulmoner Embolinin girişimsel tedavisinde ağırlıklı olarak kullandıgımız EKOS (EkoSonic® Endovascular System) kateteri ile direkt olarak pulmoner arterlerin içine yerleşip, etkin ve hızlı bir şekilde Pıhtı eritme işlemini gerçekleştirebilmekteyiz. Diğer kateter yollu trombolitik tedavi yöntemlerinden farklı olarak ultrason dalgalarının kullanılması, organize olmuş pıhtı liflerini ayırarak pıhtı eritici işlemin etkisini arttırmaktadır. Özetle ultrason dalgaları, pıhtı eritici (trombolitik) ilacın, pıhtı geçirgenliğini ve eritici etkisini arttırmaktadır. Bu tedavi ile pıhtı eritici ilacın direk pıhtının içine verilmesi ve çok az miktarda kan sulandırıcı kullanılması sebebi ile önemli kanama oranları kıyaslanmayacak derecede düşüktür. Literatürde bildirilen ölüm ve majör kanama oranları yüzde 1’ler seviyesindedir.

Doç. Dr. Mert Dumantepe

Acibadem Altunizade Hastanesi

Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği

Gözden Kaçırmayın