Ana Sayfa ÖZEL HABER Ehliyet sınav tarihleri 2017 MEB ehliyet sınavı ne zaman?

Ehliyet sınav tarihleri 2017 MEB ehliyet sınavı ne zaman?

Ehliyet sınavı ne zaman diye düşünenler 2017 ehliyet sınav tarihleri MEB açıklasa da belli olsa diye bekliyordu.
Bilindiği üzere bu yıl ilk ehliyet sınavı 2017‘nin Şubat ayının 11’inde gerçekleşmişti.
Şimdi onlarca ehliyet almak isteyen vatandaş sıradaki sınav tarihini bekliyor.
MEB ise sıradaki 2017 ehliyet sınavı ne zaman yapılacak diyenler için kalan üç sınavın da tarihini açıkladı.
Buna göre sıradaki ilk ehliyet sınavı mayıs 2017‘de, üçüncü sınav temmuz 2017’de, dördüncü sınav ekim ayı içinde ve 2017 yılının son ehliyet sınavı ne zaman derseniz Aralık 2017’de yapılacak.

EHLİYET SINAV TARİHLERİ GÜNLERİ VE SAATİ
Ehliyet sınav tarihleri 2017 tam günleri ve saatleri de yine MEB tarafından açıklandı. Buna göre Mayıs 2017 ehliyet sınavı saat kaçta hangi gün yapılacak konusu açıklığa kavuştu.
Yılın ikinci ehliyet sınavı 20 Mayıs 2017 günü saat 14’te olacak. Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak derseniz MEB 1 Haziran 2017 tarihinde açıklayacağını duyurdu.
Üçüncü ehliyet sınavı 29 Temmuz günü yapılacak ve sonuçları 10 Ağustos’ta açıklanacak.
Dördüncü sınav 7 Ekim günü saat 14’te yapılıp 19 Ekim’de kazananlar listesi çıkacak. 2017’nin son sınavı ise 23 Aralık’ta yapılıp sonuçları 4 Ocak 2018’de belli olacak.

İlk defa araç sürenler için pratik bilgiler

EHLİYET BAŞVURU ŞARTLARI
Ehliyet almak için onbinler kuyrukta. İnsanlar hele ki 18 yaşını geçip de araç kullanmaya meraklı gençler bu sınavları dört gözle bekliyorlar. Peki ehliyet sınavı başvuru şartları nedir, hangi kriterler gözetiliyor, biraz da onlara bakalım.
Öncelikle sınıflara ve yaşlara göre ve kullanılmak istenen aracın türüne göre (otomobil, ticari araç, motorsiklet, kamyon vs…) kategorize edildiğini bilin.

Buna göre açıklanan şartlar şu şekilde:
– A1, A2, F ve H sınıfı ehliyet verecek sürücü kurslarına kayıt için kişi 17 yaşını tamamlamış olmalı.
– B ve G sınıf ehliyet için gereken yaş ise 18 yaş.
– C, D ve E sınıfları için durum biraz farklı. Bu tip ehliyetler için kişi 22 yaşını doldurmuş olmalı.
Burada minik bir detay var. Eğer siz sürücü eğitimi veren bir yüksek okul bitirdiyseniz veya ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay ve astsubay okullarında ve uzman jandarma okullarındaki sürücü eğitiminden mezunsanız 22 yaş şartı aranmıyor.

EHLİYET İÇİN GEREKEN OKUL DÜZEYİ
– A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı ehliyet en az ilkokul mezunlarına veriliyor.
– Ehliyet için sağlık raporu da önemli ve gerekli. Mutlaka pratisyen veya uzman bir doktordan “sürücülük yapabilir” şeklinde bir sağlık raporunu cebinize koyun.
– Yine bir başka gerekli belge ise sabıka kaydınızın temiz olması.
– Bir zamanlar ehliyetini kaptırmış ve şimdi sıfırdan almak isteyenler ise eğer ehliyeti “süresiz” kaptırdıysa tekrar başvuramıyor.
– Bir tane de vesikalık fotoğraf gerekli. Son 6 ayda çekilmiş olmalı ve yünüzü açık seçik görünmeli tam karşıdan çekilmiş olmalı. Bildiğiniz vesikalık yani.
– Yine MTSK müdürlüğüne verceğiniz bir gerekli belge ise nüfu kağıdınızın fotokopisi. Hazır gidin, oralarda koştura koştura fotokopi çeken kırtasiye peşine düşmeyin.

Araba kullanırken vites nasıl atılır:

EHLİYET SINAVI FİYATLARI 2017
Bu yıl yani 2017 için bir senelik ehliyet sınav harcı 163 TL. Ancak eğer B sınıfı ehliyet için başvurup sınava girecekseniz o zaman rakam biraz daha yükseliyor ve 403 TL.

Ehliyet sınav tarihleri 2017 ehliyet sınavı ne zaman, ehliyet sınavı Mayıs 2017 hangi gün saat kaçta diye merak edenler meraklarını giderdiği gibi ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak diye de merakta kalmalarına gerek kalmadı.

Gözden Kaçırmayın

NİLGÜN MARMARA KİMDİR?

Nilgün Marmara 13 Şubat 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan Nilgün Marmara evlerinde kocaman bir kütüphane ve...

CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

Cezmi Ersöz 3 Eylül 1959 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Modern Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Cezmi Ersöz emekli bir albayın oğludur. Yazar...

CEVDET KUDRET SOLOK KİMDİR?

Cevdet Kudret Solok 7 Şubat 1907 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 10 Temmuz 1992 yılında ise vefat etti. I. Dünya savaşında babasını kaybettiği için annesi...

CEVAT ÇAPAN KİMDİR?

Cevat Çapan, 18 Ocak 1933 yılında Darıca'da doğmuştur. 1953 yılında Robert kolejini bitirmiş, İngiltere'de Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümüne başlamış ve 1956...

SAMİHA AYVERDİ KİMDİR?

 Samiha Ayverdi, 25 Kasım 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Kubbealtı Akademisinin kurucu üyesi olan yazar, İstanbul Fetih Cemiyeti , İstanbul ve Yahya Kemal Enstitülerinde üyeliklerde bulunmuştur.