Ana Sayfa ÖZEL HABER Esin Atagündüz: Güneşin en güzel battığı yer: Santa Monica

Esin Atagündüz: Güneşin en güzel battığı yer: Santa Monica

Güneş nereden doğarsa doğsun Santa Monica’dan batarmış. Los Angeles’a gittiğiniz zaman neden böyle dediklerini anlayacaksınız.

Santa Monica Pier, Los Angeles’ta en sevdiğim yer. Meşhur Route 66’nın son bulduğu ahşap iskele üzerine kurulmuş bir harikalar diyarı. Pacific Park adındaki lunapark ve iskeledeki sokak sanatçılarının gösterileri mutlaka görmeye değer.Akşamüstü gün batımını beklerken bir şeyler atıştırabileceğiniz çok fazla seçeneğiniz var. Benim favorim, gittiğim her ülkede de mutlaka ziyaret ettiğim Bubba Gump. Deniz ürünlerini seviyorsanız mutlaka deneyin derim.

Los Angeles’a gitmeye karar verdiyseniz mutlaka araba kiralamanız gerektiğini unutmayın. Mesafeler arası çok uzak ve toplu taşıma da neredeyse yok. Uber ulaşım için bir seçenek olabilir ama yine de araba kiralarsanız daha rahat edersiniz.
Los Angeles’ta görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında tabi ki Santa Monica geliyor, hem Pier hem de 3rd Street Promene de gezerken gerçekten en keyif aldığım yerler. Akşam saatlerine doğru başlayan festival tadındaki sokak konserleri ve dünya mutfağından farklı lezzetler sunan restoranlar size tam anlamıyla bir keyif şehrinde olduğunuzu hissettiriyor. Santa Monica’ya yolunuz düşerse civarın en popüler restoranı The Ivy’ye mutlaka uğrayın.Santa Monica’dan güneye doğru indiğinizde meşhur Venice Beach bölgesine varıyorsunuz. Venice Beach, “Life is better on the beach” sözünün kesinlikle tam karşılığı. Tüm sahil boyunca alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar, barlar ve Green Doctor denilen keyif verici maddelerin satıldığı küçük dükkanlar yer alıyor. Sahil şeridi boyunca etrafınızdaki insanlara baktığınız zaman bu dükkanların sayısının neden bu kadar fazla olduğunu hemen alıyorsunuz. Sigara bile içmeyen biri olarak Venice Beach’ten pek hoşlandığımı söyleyemeyeceğim ama yine de görmeye değer.Los Angeles’ta hayat çoğunlukla sahil kesiminde geçiyor. Şehir merkezi sahile göre daha içerilerde kalan bir kesimde ve özel bir işiniz yoksa açıkçası gitmeye de gerek yok. Los Angeles’ta en sevdiğim ikinci sahil Manhattan Beach Pier.
Manhattan Beach’e yolunuz düşerse mutlaka The Strand House’da bir mola verin. Pancake ve pizzalarını şiddetle tavsiye ediyorum.Tüm sahil kesimi boyunca farklı farklı birçok liman var. Hermosa Beach ve Redondo Beach de sahil kesiminde kalmayı planlarsanız gezebileceğiniz yerler.

Los Angeles’ta aslında en kritik nokta nerede konakladığınız. İş saatlerinde İstanbul trafiğini aratmayan, oldukça yoğun bir trafiği var bu nedenle konakladığınız yer çok önemli. Ben bu açıdan çok şanslıyım çünkü her gittiğimde kuzenim Selin’in Marina Del Rey’deki evinde kalıyorum. Hem muhteşem ev konforu hem de sakinliğin buluştuğu Marina Del Rey’de üstelik trafik yok denecek kadar az.


Los Angeles’a gelen herkes herhalde meşhur Hollywood yazısını fotoğraflamak için yazının net gözüktüğü bir alanda durmuştur. Biz de Los Angeles’a ilk gittiğimizde ev ve mobilya bakmaktan arta kalan tek günümüzde arabayla yaklaşık iki saat o alanı aradık. Arabayla dağın tepesine tırmanmamıza rağmen çekebildiğimiz karelerde de yazı ancak büyüteçle gözüküyor.
Sonradan öğrendik ki illâ Hollywood yazısı ile resminiz olsun istiyorsanız Hollywood turu satın alıp SUV’lerle yapılan tırmanışa katılmanız gerekiyor aklınızda olsun.
Tabi Hollywood Bulvarı’na inip oralarda dolaşarak da Hollywood’da olduğunuzu hissedebilirsiniz. Hollywood’da mutlaka yapılması gerekenler, Chinese Theatre’a gitmek, yıldızları görmek ve Hard Rock Cafe’de hamburger ve nachos eşliğinde tüm fıçı biraların tadına bakmak.
Beverly Hills da Los Angeles’ta mutlaka gitmeniz gereken yerlerden.

Rodeo Drive’da dünyanın en ünlü markalarının yer aldığı caddeler gerçekten insanı alışverişe teşvik ediyor.


Los Angeles’ın tamamını gezmek için gerçekten uzun bir tatile ihtiyacınız var. İyi plan yapın, kameralarınızı, tripod’larınızı hazırlayın.
Unutmayın güneş nereden doğarsa doğsun Santa Monica’dan batar!

Esin Atagündüz
Instagram @globetrottersteps
 

Gözden Kaçırmayın