Ana Sayfa ÖZEL HABER Esin Atagündüz: "Orta Çağ'da bir tura hazır mısınız?"

Esin Atagündüz: “Orta Çağ’da bir tura hazır mısınız?”

Daha önce hiç gitmediğim bir şehre gitmenin heyecanı uzun zamandır yaşamadığım bir duyguydu. Prag’a gitmeden önce internette günlerce ne yapılır, nerede kalınır nerelere gidilir onu araştırdım. Daha gitmeden yapılacaklar listesi hazırdı aslında. Birçok kişinin de dediği gibi Prag için 2 yada 3 gün yeterli bir süre. Tüm şehri bölge bölge yürüyerek gezmek mümkün. Konaklama için Old Town bölgesinde yer alan otellerden birini tercih ederseniz kolaylıkla her yere ulaşabilirsiniz. Bizim tercihimiz Hilton Prag olmuştu. Lokasyon olarak çok iyi ve odaları nehre bakıyor, kesinlikle çok keyifli bir otel.

Prag’daki ilk günümüzde hemen eski şehir meydanında yer alan astronomik saati görmeye gittik. Şehrin simgesi olan bu saatin bu kadar ünlü olmasının en önemli nedeni, günümüzde hala çalışan olan dünyanın en eski saati olması. 1410 yılında yapıldığı düşünülen saat, 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini taşıyor. Meydanda dolaşırken Astronomik Saat Kulesi’nin altında bir sürü insanın beklediği görmüştük. Her saat başı saat kulesinde oluşan bir animasyon olduğunu okumuştuk gitmeden önce. Saatin sağ ve sol kısmında dört tane heykel bulunuyor. İskelet şeklinde olan heykelin bir elindeki çanı çalıp diğer elindeki kum saatini çevirmesiyle animasyon başlıyor. Bu her canlının bir gün ölümü tadacağını ve geçen zamanla birlikte kaçınılmaz sonun yaklaştığını simgeliyor. Bir diğer heykel olan Yahudi, elindeki para kesesini gösterip gelecek ölümü kabullenmediğini başını sağa sola sallayarak ifade ediyor. Diğer bir heykel ise kibri temsil ediyor elindeki aynaya bakarak başını sağa sola sallıyor ve ölümü kabullenmediğini ifade ediyor. Dördüncü ve son heykel ise elindeki mandolin ile zevki sefayı temsil edip aynı başını sağa sola sallama ritüeliyle ölümü kabul etmediğini ifade ediyor. Bu dört heykelin dönüşü boyunca, saatin üstünde açılan pencereden 12 havari geçiş yapıyor. Animasyon, saatin en üstündeki horozun ötüp yuvasına girmesiyle sona eriyor. Ve bir anda aşağıda bekleyen kalabalıktan koro halinde Aaaaaaaaaaa diye bir ses yükseliyor.

Eski Şehir Meydanında Hotel U Prince adında bir otel var. Hem yemek yemek hem de muhteşem Prag manzarasına karşı birşeyler içmek için Otelin terasında yer alan restorana gidebilirsiniz.

Prag da her sokak birbirinden farklı ve güzel, o nedenle mutlaka yürümek için vakit ayırın. Özellikle Charles Köprüsü etrafında yer alan sokaklarda harika kareler yakalama şansınız var.

Charles Bridge yani Prag’ın en ünlü simgelerinden Charles Köprüsü, 515 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre genişliğinde. Köprünün yapımına 14. Yüzyılda başlanmış anacak 15. Yüzyılda tamamlanabilmiş
Dönemin gökbilimcileri, köprünün yapımına 9 Temmuz 1357’de başlanırsa yakalanan rakamsal dizinin ancak 2222 yıl sonra tekrar yakalanabileceğini ve 3579 yılına dek köprünün ayakta kalabileceğini iddia etmişler. Düşüncenin imparator ve halk tarafından da kabul görmesi ile köprü yapımına 9 Temmuz 1357 saat 05.31’de başlanmış. Başlama saatinin de etkisiyle yakalanan rakamsal dizin 135791 olmuş ve köprü varlığını yakalanan bu sonsuzluk imgesiyle yüzlerce yıldır devam ettirmiş. Bir rivayete göre de gün doğarken köprüde yer alan heykellere dokunarak dilediğiniz şeyler gerçek oluyor…

Prag da sokaklar arasında dolaşırken eski model üstü açık otomobiller dikkatimizi çekti. Son derece bakımlı bu eski model otomobiller şehir turu için kullanıyor. Özellikle Prag Kalesine gitmeyi planladığınız gün bu turlardan alabilirsiniz. Böylece metrelerce yükseklikte yer alan görkemli Prag Kalesine ulaşmak için yürüyüş yolunu kullanmanıza gerek kalmaz.

Bütün gün yürümeyi planlıyorsanız eğer kahvaltı günün en önemli öğünü. Eğer siz de uzun kahvaltılardan hoşlanıyorsanız Prag’a gittiğinizde mutlaka SAVOY’a uğrayın. Ancak gitmeden rezervasyon yapmanız gerekiyor aksi takdirde yer bulmanız mümkün değil.

Savoy da yapacağınız kahvaltının ardından Nehri takip ederek Dancing House’u görebilir ardından da dolaşa dolaşa Eski Şehir Meydanına kadar yürüyebilirsiniz.

Prag sokaklarında dolaşırken sanki Orta Çağ’da bir tura çıkmış gibi hissedeceksiniz, Şimdiden iyi tatiller.
Esin Atagündüz
Instagram @globetrottersteps
 
 

Gözden Kaçırmayın