Ana Sayfa ÖZEL HABER Karadeniz turu ile Sonsuz ormanlar ülkesinde

Karadeniz turu ile Sonsuz ormanlar ülkesinde

Sonsuz sürecekmiş gibi görünen devasa ağaçlar, gözünüzün alabildiği genişlikteki yaylalar, çiçeklerin arasından süzülerek akan dereler, dalgaların göğe ulaştığı sahiller…Muhteşem bir doğa, az rastlanır bir oksijen, sürekli demlenen çay, tereyağı ile karışan muhlama, hamsi, mısır ekmeği, sütlaç. Tüm bu güzellikler en çok Karadeniz’de yaşanır. 

Karadeniz turları ile bölgeyi gerek yurtiçinden, gerekse yurtdışından çok sayıda turist ziyaret ediyor. Burada ilkim farklı, yeşil farklı, insanlar farklı…Özellikle de mizah anlayışları. Bu bölgeyi turla keşfetmenin  keyfi ise bambaşka. Karadeniz batı, orta ve doğu olmak üzere üç ayrı bölüm olarak gezilebiliyor. 

Doğu Karadeniz Turları

Ömür boyu sürecekmiş gibi görünen bir yeşillik, tüm dünya sudan ibaretmiş hissi uyandıran dereler, şahane yemekler, kendine özgü insanlar… Evet burası kesinlikle Doğu Karadeniz. 

Bu turda  Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane illerini gezebileceğiniz gibi, Artvin’in hemen yanında yer alan Gürcistan’a geçerek Batum’u veya Tiflis’i ziyaret edebilirsiniz.

Batı Karadeniz Turları

Eğer Karadeniz turlarında , ‘tarih’ ön planda olsun istiyorsanız  Batı Karadeniz sizin için doğru yer. Tarihi evler, eski çarşılar,  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu, kendine özgü güzelliğiyle  Amasra, mağaraları ile  Zonguldak,  Batı Karadeniz turları ile ziyaret edilen şehirlerin başında geliyor. Bölgeyi, kültür turlarıyla da keşfedebilirsiniz 

Karadeniz İklimi

Karadeniz iklimi Türkiye’nin en farklı iklimine sahip bölgesi.  Etkisi genel olarak Karadeniz Bölgesi’nde görülmekle birlikte Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyıları ile Kuzey Anadolu Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında da görülebiliyor. Doğu Karadeniz’de en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ise ilkbaharda düşüyor. 

Karadeniz turunda Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı: Trabzon’da bulunan ve yıllardır  nasıl yapıldığına dair gizemini koruyan Sümela Manastırı, Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listesinin zirvesinde yer alıyor. 14. asırda karakol olarak kullanılan Sümela Manastırı, mistik  yapısıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Ayder Yaylası:  Yayla kelimesi telaffuz edildiğinde ve gözünüzde bir vizyon belirdiğinde oraya denk düşecek görüntü ilk olarak Ayder Yaylası olacaktır. Rize’nin doğal güzellikleri arasında yer alan ve yerli-yabancı onlarca turisti misafir eden bölgede zipline yapmayı da ihmal etmeyin. 

Gito Yaylası: Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayla olan Gito Yaylası, çok güzel bir manzaraya sahip.  Eğer ‘bulutların üzerine çıktım’ demek istiyorsanız burada zaman geçirin. 

Fırtına Deresi: Rize’deki Fırtına Deresi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist çeken noktalarından bir tanesi. Özellikle su sporlarına ilgi duyanların rafting yapmak için uğradıkları lokasyon, adı gibi çok dinamik bir atmosfere sahip. 

Karagöl: Türkiye’nin doğal güzelliklerinden biri de Artvin-Karagöl… Muhteşem bir doğaya sahip Karagöl’de, çam ve ladin ağaçları içerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada bulabilirsiniz. Doğu Karadeniz’deki bu özel yerde birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayacaksınız.

Cehennemağzı Mağaraları:  Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Cehennemağzı Mağaraları’nın  mitolojik bir öyküsü var.  Herkül ile alakalı  bu hikaye sebebiyle de ayrı bir şöhrete sahip. 

Safranbolu: Tarihi Safranbolu evleri, şüphesiz ki Batı Karadeniz’in Türkiye’ye bir armağanı. Otantik evleri, hala yaşamakta olan zanaatlarıyla  koruma altındaki değerlerimizden biri olan Safranbolu, Karadeniz turlarının en çok ilgi çeken duraklarıdan.

Küre Dağları: Kastamonu ile Bartın arasında kalan ve nadir bulunan bitkilerin var olduğu Bartın’a bağlı Küre Dağları, gerçek doğal güzellik görmek isteyen ve böyle bir atmosferi solumayı arzu eden herkes için  gidilmesi gereken yerlerden biri.  Batı Karadeniz’de yer alan Küre Dağları ile oksijene doyacaksınız.

Yenice Ormanları: Yenice Ormanları Karabük’te yer alıyor. Batı Karadeniz turlarında görebileceğiniz ormanlar  ender bulunan bitkileriyle dikkat çekiyor. Şelaleler ise apayrı bir cazibeye sahip… Kısaca ‘kendine hayran bırakan’ türden.

Boztepe: Karadeniz’in fındık cenneti Ordu’ya adım attıktan sonra, teleferikle Boztepe’ye çıkabilir, Karadeniz semalarını  muhteşem bir manzara ile izleyebilirsiniz. 

Karadeniz Yemekleri

Karadeniz turuna çıkmışsanız  bölgeye özgü lezzetlerle hazırlanmış büyük sofraların tadına bakmadan dönmek olmaz. Bir kere hamsinin tadına bakacaksınız. Zaten hamsinin yer almadığı yemek de yok gibi burada. Ama özellikle hamsili ekmek listenizde yer alsın. Turşu kavurma, Akçaabat köfte, kırmızı benekli alabalık, muhlama, hamsiköy sütlacını deneyin. Burada geçireceğiniz süre içinde gerçek tereyağının da ne demek olduğunu deneyimleyeceksiniz. Her yemeğe ayrı bir lezzet veren tereyağı Karadeniz mutfağında büyük bir hakimiyete sahip,özellikle de yöreye özgü olan pide çeşitlerinde. Gerek yemeklerde, gerekse kahvaltı da şimdiye kadar yemediğiniz kadar tereyağı tükettiğinizi fark edebilirsiniz.  Bu benzersiz yolculuk için  yeşil Karadeniz’de unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Batum:

Karadeniz turlarının en farklı özelliklerinden biri de Batum’u ziyaret edebilecek olmanız. Kent, deniz kıyısına kurulmuş bir liman şehri. Turstlerin oldukça ilgisini çeken Batum tarihi dokusunun yanı sıra, gökdelenleri, casino otelleri, kiliseleri, Sovyet Rusya’dan kalma izleriyle farklı bir atmosfere sahip. İlk hissedilen şey, kendinizi bir Avrupa şehrindeymişsiniz gibi  zannetmeniz.

Ilıman bir iklime sahip olan Batum’un geniş caddelerinde yürüyerek, şehri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Batum Bulvaları, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Astronomik Saat, Batum Limanı, Chacha Tower, Batum Fener Kulesi, Aşk Heykeli, Ferris Wheel, Alfabe Kulesi ve Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St.Nicolas Kilisesi, Orta Camii ve Batum Botanik Bahçesi şehrin en bilindik adresleri arasında yer alıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın