Ana Sayfa ÖZEL HABER Kurultay isteyenlerden yılın çarkı

Kurultay isteyenlerden yılın çarkı

CHP’de bugün bütün gün boyunca olağanüstü kurultay isteyen delege sayısının 600’e ulaştığı söylentisi konuşuldu durdu. Son olarak da heyetin sözcüsü Gaye Usluer, imza veren delege sayısının 604’e ulaştığını açıkladı.

CHP YÖNETİMİNDEN REST GİBİ AÇIKLAMA

Usluer’in bu açıklamasından sonra CHP Genel Merkezi’nden kimsenin beklemediği bir çıkış geldi. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek “PM üyemiz Gaye Usluer’in beyan ettiği gibi 604 imza toplanmış ise yarın saat 11’e kadar genel merkezimize sunulsun, gereğini yapacağız’ dedi. Partinin imza tartışmaları içerisinde daha fazla yıpranmaması gerektiğini söylemesi ve 604 imzayı kurultaya gitmek için yeterli bulacaklarını açıklaması, muhalif kanatta şok etkisi yarattı. 

KONGREYİ SAMİMİYETLE İSTEYENLERİN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Bu açıklamasının üstüne kongre talep eden kesimin en önemli isimlerinden biri olan ve Muharrem İnce’ye yakınlığı ile bilinen Yaşar Tüzün’ün açıklaması ise kongreyi samimiyetle isteyen CHP’liler açısından kelimenin tam anlamıyla hayal kırıklığıydı. Tüzün de twitter hesabından bir paylaşım yaptı ve “Partimizin Tüzüğünde yazılı olan sürede yeterli sayıda noter tasdikli Kurultay Delegesi imzası Genel Merkezimize teslim edilecektir” dedi. 

TÜZÜN’ÜN AÇIKLAMASININ GERÇEK ANLAMI

Eğer gerçekten 604 imza toplamışsa yarın kongre kararı alabilme ihtimali varken Tüzün’ün 15 günlük süreyi bekleyeceklerini açıklamasının, partinin dinamiklerini iyi bilen kaynaklara göre tek bir anlamı var o da şu: Muhalifler söyledikleri sayının yakınında bile değiller. Yaptıkları şey ise delegelere ‘treni kaçırmayın, siz de bizim tarafımızda olun’ korkusu yaymak. Kurultayı toplayabilecek delege sayısına ancak böyle bu korkuyu yayarak ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Olan ise yaklaşan yerel seçimlerde tek derdi AK Parti ile nasıl mücadele etmek olması gereken CHP’ye oluyor

Gözden Kaçırmayın