Ana Sayfa ÖZEL HABER Sağır edici ıslıklar, muazzam bir enerji ve basketbol

Sağır edici ıslıklar, muazzam bir enerji ve basketbol

Her şeyden önce şunu söylemek gerekir ki bu yazı bir basketbol maçı analizi değildir. O sebeple önce Fenerbahçe Ülker Arena’ya sonrasında ise maç anlarına yavaş yavaş teşrif edeceğiz. 
Fenerbahçe Beko basketbol salonu tabii ki Anadolu Yakası’nda ve Ataşehir’in bir tepesine kurulmuş vaziyette son derece modern bir kompleks. A’dan Z’ye emeği geçenleri tebrik etmekten başka bir söze gerek yok. Tek kelimeyle kapı kolundan, ışıklandırmasına kadar enfes bir yer. Ve burada maç izlemek gerçekten bir OLAY. Hele salonun tam dolduğu maçlarda tadına doyulmaz bir heyecan. 
Sadece Fenerbahçeliler’in değil, tüm basketbol severlerin mutlaka dev bir Avrupa derbisi izlemesi hayatlarında yaşayacakları ender anlardan biri olacaktır. Hele ki bir Vesely smacı sonrası oluşan çoşku veya rakip takım hücumdayken çıkan ıslık sesi tüyleri diken diken ediyor. 
Salonun en büyük zorluğu ‘’ULAŞIM’’… Taraftarın en büyük çilesi de bu. Salonun hemen yanı başında bu sene açılacağı söylenen metro hattı halen açılmamış. Dev maçlarda hele hele haftaiçi 20:30 – 20:45 saatlerinde başlayan Eurolig maçlarında ulaşım tam bir çıkmaza giriyor. Çünkü yol yok! Evet bu aslında büyük bir belediyecilik sorunu ama yol YOK. Maça yetişmek için İstanbul’un çeşitli yerlerinden yola çıkacak taraftar zaten iş çıkışı trafiğine saplanabiliyor. Ana arterlerden çıkıp salona ulaşım ise başka bir dert. Otobüs, minübüs veya taksiyle ulaşmak isteseniz bile dar yollarda trafik tıkanırsa çok büyük bir ıstırap baş gösteriyor. Buna eklenen turnike geçişlerini de varsayarsak özellikle Avrupa yakasından maça gidecekler en erken işten 17 gibi çıkarsanız çok rahat varabilirsiniz. 
Salonun içinde inanılmaz bir düzen hakim. Kaybolmanız, yerinizi bulamamanız gibi bir şey söz konusu dahi değil. Turnikeleri geçip koltuğunuza oturacağınız maksimum süre 5 dakika. Akabinde kendinizi bırakın atmosfere… 
‘’Fenerbahçe büyük bir ekol’’
Şimdi gelelim taraftara! 2013’de Obradovic’in gelmesiyle Fenerbahçe basketbolda bir ‘’EKOL’’ haline gelmiş durumda ve Avrupa’nın zirvesinde. Futbol taraftarından devşirilmiş basketbol seyircisi ise 5 yıl içinde gerçek bir basketbol tarafına dönüşmüş. Her pozisyon, her hareket, her foul, her hakem kararında hem rakip hem de hakemler üzerinde gerçek bir baskı oluşuyor. 
Öte yandan salonun iki katlı yapısı nedeniyle Panathinaikos’un OAKA’sı, Kızıl Yıldız’ın Aleksandar Nikolic Salonu, Baskonia’nın Fernando Buesa Arena’sı gibi bir manyaklık yaratılamıyor. Buna ‘’çekirdekçi’’ taraftarlarda eklenince maçlar bazı anlar da zora giriyor. Özellikle sponsorluk biletleriyle sahada olan bazı taraftarlar ile basın tribünün hemen yanı başındaki –muhtemelen sporcu ailelerine tahsis edilmiş- pota arkası ölüm sessizliğinde… Salon yıkılsa bunların kılı oynamıyor. Hele bazıları var, sanırsınız ki bunlar orada oturuyordu Ülker Arena’yı gelip üstlerine yaptılar. Espri değil gerçek! 

Bir Efsane: Obradovic ve Askerleri
Fazla söze gerek yok Fenerbahçe basketbol takımına ‘’dünyanın en güzel takımı’’ yakıştırması yapılıyor ve tam anlamıyla gerçek. Son üç yılda Avrupa’nın en üst basketbol seviyesinde 3 final yaşayıp bir şampiyonluk almış olan takım, sporcusundan – hocalarına kadar en büyük övgüyü ve takdiri hak ediyorlar. Ve her maça sanki ilk maçlarıymış gibi çıkıyorlar. Basketbol takımı ve taraftar da sanki ayrı şeyler değil de bildiğiniz komple bir vücut! 
Metallica’nın Wherever I May Roam (Nerede Dolaşabilirim?) adlı parçasıyla salona ayak basan takım tüm enerjisini salondaki 10 binin üzerindeki taraftara geçiriyor. Ve maç başlıyor!
Son olarak şunu diyebiliriz ki;
Siz siz olun, hangi takımı tutarsanız tutun, özellikle iyi bir basketbol sever veya spor severseniz mutlaka Fenerbahçe Ülker Arena’da bir Avrupa derbisini kaçırmayın. Hiç pişman olmayacaksınız! 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın