Ana Sayfa ÖZEL HABER Yunan Adaları keyfini ‘’cruise’’ ile yaşayın

Yunan Adaları keyfini ‘’cruise’’ ile yaşayın

Komşu Yunanistan’ın Ege Adaları, son yılların en popüler tatil destinasyonlarından… Her bütçeye uygun, lezzetli yemeklere eşlik eden güzel müzikler ile unutulmaz bir tatil yaşamak için Yunan Adaları gemi turunu değerlendirmenizi öneririz. Peki bu turlarda neler yapılabilir, mutlaka görmeniz gereken yerler neresi diye merak ediyorsanız okumaya devam etmelisiniz.

Vizesiz Yunan Adaları Gemi Turları Rotaları

Yunan Adaları gemi turu ile Ege’nin kuzeyinde kalan ve UNESCO tarafından 1999 yılında dünya mirası listesine alınan ‘’Kutsal Ada’’  Patmos, Akdeniz’in en büyük beşinci adası Girit, mavi kubbeli beyaz evlerin adası Santorini, hoşgörü adası Mykonos, değirmenleriyle meşhur Milos ve ana karanın limanı Pire’yi ziyaret edeceğiz.  

Santorini 
Yunan Adaları arasında, Mykonos ile en popüleri olan Santorini, ismini 13. yüzyılda Aziz İrene’den alıyor. Siyah renkli kumlarıyla meşhur kıyıları, beyaz renkli ve mavi kubbeli evleri hemen hemen her fotoğrafçının vazgeçilmezi. Santorini Adası’nın merkezi Fira’da Agiou Mina Kilisesi, Megaro Gyzi Museum, Thira Arkeoloji Müzesi, Thira Prehistorik Müzesi görülecek yerler arasında. Thira’dan 600 basamaklı merdiveni kullanarak deniz kıyısına yürüyerek ya da eşekle inebilir. Ayrıca teleferiği kullanabilirsiniz. Adanın kuzeydeki İa (Oia) Köyü, Santorini ile özdeşleşen beyaz badanalı, mavi kubbeli, deniz manzaralı kartpostal fotoğraflarının hayat bulduğu yer. Ve dünyanın en romantik noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Santorini’nin güneyinde Minos uygarlığının Tunç Çağı’ndaki yerleşim noktası Akrotiri, dünya tarihin sayılı arkeolojik kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. 

Mykonos
Yunan Adaları gemi turu ile ziyaret edeceğimiz Mykonos’un bembeyaz sokaklarında pelikanları görürseniz şaşırmayın. Tarihi yel değirmenleri, jet sosyeteye hitap eden kafe ve restoranları, çılgınlıkta sınır tanımayan gece hayatı ve hoşgörü kültürü ile yaz aylarında adada adım atacak yer bulmak zor. Çılgın plaj partileri, hareketli bar ve kulüpleriyle adada eğlence bitmiyor. 

Patmos
Holy Island, yani ‘’kutsal ada’’ olarak bilinen Patmos, Yunan Adaları gemi turu ile uğrayacağımız bir başka durak. Patmos Adası, MS.1’nci yüzyıldan itibaren muhalif düşüncedeki mahkumlar için sürgün adası olarak kullanılmış. MS.95’de ise ada sakinlerinden bir vatandaş şu anki limanın üzerinde bulunan küçük mağarasından kıyamete dair görüntülerin ilahi vahyini almış. Bu kelimeler, Kitab-ı Mukaddes’in son bölümünde Vahiy Kitabı şeklini almış. Aziz Yuhanna Manastırı, St. John Manastırı ve mağarası görülmesi gereken yerlerin başında. Ayrıca “Kıyamet Manastırı” çocuk sahibi olmak isteyen kadınların, adak adayarak, dizleri üzerinde zorlu bir yürüyüş gerçekleştirdikleri bir bölge. 

Girit-Heraklion
Akdeniz’in beşinci büyük, Yunanistan’ın ise en büyük ve en zengin adası olan Girit, Yunan Adaları gemi turunun rotasındaki ilgi çekici noktalardan birisi. Ada, tarihi, doğası, leziz yemekleriyle ön plana çıkıyor. Tarihteki Avrupa’nın en eski uygarlığı olan Minoslar’ın evi olan Girit’te eski zamanlardan kalma pek çok kalıntı bulunuyor. Heraklion Arkeoloji Müzesi, Antik Kent, Knossos ören yeri, ünlü  yazar Kazancakis’in mezarı da burada… Venedik Kalesi, Kazarma ve Fortezza Kalesi ve Sanat Müzesi’ni de görmeden dönmeyin. Girit’in liman şehri Hanya ise Osmanlı izleri taşıyor. Girit Tarih Müzesi, Deniz Müzesi ve Hasan Paşa Cami adanın simgelerinden. 

Atina – Pire
Bir liman kenti olan Pire ile Atina arası 10 km kadar. Arkeoloji Müzesi, Deniz Müzesi, Elektrikli Ray Sistemi Müzesi, Pire Bölge Galerisi gezilecek yerler arasındadır. Ayrıca gece hayatı da oldukça renklidir. Pire’yi değil de Atina’ya uğramak isterseniz Athens Flea Market (Bit Pazarı), Anafiotika, Milli Park, Atina’nın Nişantaşı’sıKolonaki, Parlemento Binası,Akropolis Müzesi, Monastiraki Meydanı ve Akropolis’i ziyaret edebilirsiniz.

Milos
Sahip olduğu 70’den fazla plajıyla bir dünya cenneti olan Milos tam bir huzur ve ferah adası. Bu plajlar arasında en uzunu 1 km ile Hivadolimni, tamamen kireçli kumla kaplıSarakiniko plajı ise Akdeniz’in en ünlü plajlarından biri. Unutmayın Milos’ta dünyada ki en ünlü Antik Yunan heykeli Milos Afroditi bulunuyor.

Yunanistan ve adalar deyince tabii ki mezeler ve uzo akla geliyor. Ve yemeklerin hemen hemen hepsi bizim Ege mutfağının batı kıyısında başka isimle anılanları. Lakin ne hikmetse lezzet farklılıkları bariz belli.

Dolmadakia (Yaprak Sarması) 

Başka bir tabirle sofralarımızın vazgeçilmezi yaprak sarması Yunanistan’ın da önde gelen lezzetlerinden. Tıpkı bizim gibi hazırladıkları asma yapraklarını pirinçle ya da kuzu ve sığır etiyle sarıp servis ediliyor. 

Feta Me Meli
Feta peynirini kızarttıktan sonra üzerine bal dökülerek tamamlanan tatlı, susamla süslenerek servis ediliyor. 

Horiatiki (Yunan Salatası)
Çoban salatasının peynir eklenmişi… Klasik Akdeniz salatası dediğimiz olay. Fakat tadı bir başka oluyor. 

Gyros (Döner)
Yemeden duramadığımız döneri, karşı kıyıda Gyros adıyla sipariş verebilirsiniz. Tek fark burada döner, çok daha bol malzeme ile pide arasında servis ediliyor.

Yunan Kebabı
Bizdeki kebaplar arasındaki fark daha yağsız olmasının yanı sıra malzeme farklılığı ve pişirme usulü…

Souvlaki/Kalamaki (Çöp Şiş)

Yunanlıların en popüler ikinci yemeğine Atinalılar Souvlaki, kuzeydekiler Kalamaki diyor. Lavaşa benzer bir pide çeşidi ve patates kızartmasıyla servis yapılıyor. 
 

Tzatziki (Cacık)

Bizde yapılan cacığın süzme yoğutla yapılan versiyonu.Bu sayede Tzatziki, bizdeki kardeşine göre daha koyu oluyor. 

Frappe
Yunanistan’ın sıcak yaz günleri için birebir bir lezzet olan Frappe, su ve hazır kahveyle hazırlanan bir soğuk kahve. İçine isteğe göre likörde katılabiliyor. 

Ouzo (Uzo)

Yunanistan’ın sembol rakısı Uzo’nun çok farklı aromalı çeşitleri mevcut bizim rakıya göre hayli hafif olan uzoyu denemek için bir çok güzel mekânlar da bulabilirsiniz.

Yunan Birası
Yunanlılar tarafından sabah-öğlen-akşam sevilerek içilen iki markası Mythos ve Fix. Hafif kıvamlı olan Mythos plajlarda, ülkenin tarihi birası Fix ise genel olarak akşamları içiliyor. 

JOLLY İLE YUNAN ADALARI GEMİ TURU FIRSATLARI

Türkiye’nin en güvenilir turizm firmalarından Jolly Tur, Kuşadası ve İstanbul çıkışlı, her zevke ve bütçeye hitap eden 399 Euro’dan başlayan fiyatlarla Yunan Adaları’na cruise turları düzenliyor. Worldcard sahipleri için de ayrı bir fırsatları var.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın