Ana Sayfa PLASTİK SANATLAR Sanat Etkinlik BRİEFLYART: RUHEN İHTİYACIN VÜCUT BULMUŞ HALİ

BRİEFLYART: RUHEN İHTİYACIN VÜCUT BULMUŞ HALİ

Pandemi ile evine kapanan ve gittikçe dijitale yönelen insanoğlu, aynı tepkiyi sanat ortamında da verdi. Çokça galeri mali olarak dayanamadı ve kapandı. Kimileriyse dişlerini sıkarak hâlâ mücadele ediyor. İşte bu noktada atölyesinden zaten çıkmayan sanatçıların son işleri ile koleksiyonerleri ve sanatseverleri bir araya getirmek de havuz problemine dönüştü.

Brieflyart işte tam da bu noktada bir çözüm olarak devreye giriyor. Son derece önemli bir girişim. Sadece bir sanatçı, sadece o sanatçının son üretimleri… Ve hem fiziksel sergi hem online müzayede aynı anda!
Bu puslu ortamda Brieflyart için “ruhen ihtiyaç duyulanın vücut bulmuş hali” de diyebiliriz.
Biz de ÇokOkunan olarak mikrofonu bu işin fikir babası Baran Curoğlu’na uzattık ve sorularımızı sorduk. Tabii para kazanmayı değil de sanatçıyı ön plana koyan duruşunu takdir ettiğimizi de bizzat söyledik.

– Brieflyart sanat dünyasına yeni adım attı. Ve çok farklı bir müzayede modeli. Biraz bahseder misiniz?

Brieflyart, sanatın ekonomik anlamda sürdürülebilirliğine hizmet etmeyi misyon edinmiş; sanatçıyı ön planda tutan bir online müzayede platformudur. Ayrıca online müzayedelerle eş zamanlı fiziki sergiler düzenler.

– Sergisi de olan bir internet girişimi diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. Brieflyart, müzayede faaliyeti yürütürken; aynı zamanda müzayedelerle eş zamanlı sergiler düzenleyerek online müzayedelerde satışa sunulan eserleri, prestijli mekanlarda sanatseverlerin izlemesine olanak sağlar. Bu yönüyle Brieflyart, sanatseverlere hem müzayede, hem de galericilik faaliyeti ile bütünleşik bir sanat ortamı sunar.

Online müzayede sergisi diyebileceğimiz bu sergiler için kullanılan mekanlar, sanatçının eserlerinin izleyiciyle en doğru ortamda buluşmasını sağlamak amacıyla; sanatçılar özelinde değişiklik gösterir. Mekanların, sanatçı özelinde değişiklik göstermesi Brieflyart’ın dinamik yapısının doğal sonucudur. Örneğin; Kasım ayının 20’sine kadar sürecek olan Ali Atmaca “Küçük Devrimler” online müzayede sergimizin mekanı için, yaklaşık 500 yıllık bir tarihe uzanan Mimar Sinan’ın eseri Hüsrev Kethüda Hamamı’nı seçtik. Ali Atmaca’nın çağdaş eserleri, bu tarihi mekanın duvarlarında arkeolojik bir kazıdan geleceğe dair bulgular hissi uyandırıyor.

– Ali Atmaca ile başarılı bir açılış yaptınız. Genel olarak sanatçı seçimleriniz hangi çizgide devam edecek?

İş birliği içinde olduğumuz sanatçılarımız, sanat eleştirmenleri ve koleksiyonerlerden oluşan bir ekip tarafından belirleniyor. Temel prensibimiz, koleksiyonerleri yatırım değeri taşıyan sevdikleri eserlerle buluşturmaktır. Dünyanın önde gelen müzelerinde eserleri bulunan evrensel sanatçıların yanı sıra; genç sanatçılarımız için de proje çalışmalarımız sürmektedir.

– Resim dışında seramik, cam, heykel, illüstrasyon gibi plastik sanat kollarıyla da ilgili müzayedeler de bekleyelim mi?

Sanatın her dalında var olmaya devam edeceğiz ve bu alanlarda sanatçı bazlı müzayedeler yapacağız. Bunun yanı sıra; çok yakında sınırlı sayıda üretilmiş giyilebilir sanat ürünlerini de sanatseverlerle buluşturacağız.

– Koleksiyonerlerin ellerindeki eserleri satışa çıkardığı müzayedelere karşı Brieflyart’ın sanatçının arkasında duran, sanatçıyı ön plana taşıyan tavrı takdire şayan. Zor bir karar mıydı? Çünkü ticareti ikinci plana koymuş oluyorsunuz.

Çok önemli bir noktaya değindiniz. Aslında bizi harekete geçiren temel sorunu ortaya koydunuz. Elbette ki; biz bir ticari kuruluşuz ve biliyoruz ki, ticari başarı ve istikrar ancak sürdürülebilir, şeffaf, güvenli bir ortamda mümkündür. Sanatseverleri sanatçılarla buluşturan bir kurum olarak, sorumluluklarımızın farkındayız. Tüm paydaşlarımızın kazançlı çıkacağı bir modelle yol alıyoruz desek daha doğru olur. Klasik müzayede modelinde “koleksiyonerlerden koleksiyonerlere” şeklinde bir iletişim ağı kurulduğundan,  bu modelin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Biz avantajları koruyarak, dezavantajlardan arınmış yepyeni bir söylemle yola çıktık.

Müzayedelerde, eserler koleksiyonerden koleksiyonere el değiştirdiğinden; sanatçının son dönem işlerine erişim oldukça sınırlı kalır. Bizim modelimizde ise, sanatseverler sanatçının son dönem eserlerine ulaşma imkanı bulur.

Her sanatçının sertifikalama alışkanlığı olmadığından,  el değiştiren eserler büyük çoğunlukla müzayede firmasının ekpertiz güvencesindedir. Brieflyart’ta  sanatçılarla iş birliği yaptığımız için, tüm eserler sanatçı sertifikalıdır; dolayısıyla sanatçı güvencesindedir. Koleksiyonerler için de, eserin sertifikalı olması büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda Brieflyart; iş birliği içinde çalıştığı sanatçıların sertifikasız eserlerine sahip koleksiyonerlere, sanatçı sertifikaları ile sertifikalama hizmeti de sunar.

Online müzayedesini yaptığımız sanatçılarımızın her müzayedesinde, sınırlı edisyonlu serigrafilerini sanatseverlerle buluşturuyoruz. Böylelikle; ürün ve fiyat çeşitliliği sağlarken, koleksiyonerlere koleksiyon değeri taşıyan, sanatçının ilk serigrafilerine erişme imkanı sunuyoruz.

Koleksiyonerden koleksiyonere iletişim ağının sanatçıya ekonomik bir katkısı olmadığından dolayı,  bunun doğal sonucu olarak; maalesef sanat üretimine de anlamlı bir katkı sunulamaz. Biz, sanatçıyla iş birliği içinde hareket etmeyi bu noktada son derece önemsiyoruz. Bir diğer önemli kriter de, eserlerin fiyatlandırılmasıdır. Biz, hem sanatçılarımızı, hem de koleksiyonerlerimizi koruyan bir modelle; müzayedelerimizde yer alan tüm eserlerimizin açılış fiyatlarını sanatçılarımız ve danışma kurulumuzla birlikte belirliyoruz. Gerçekçi açılış fiyatlarıyla, koleksiyonerlerimize avantajlı alım imkanı sağlarken; sanatçının eserlerinin fiyat algısını koruyoruz.

Sonuç olarak; şeffaf ve güvenli bir ortamda, sanatçılarımızla ve koleksiyonerlerimizle birlikte uzun ve keyifli bir yolculuk bizi bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın