Ana Sayfa YAŞAM Ahmet Kaya ile ilgili bir ilk gerçekleşti!

Ahmet Kaya ile ilgili bir ilk gerçekleşti!

Hem Ahmet Kaya’nın hayatından çarpıcı kesitlere, hem de Ahmet Kaya şarkılarının Kardeş Türküler yorumuyla sahneye yansıtıldığı “Hep Sonradan” müzikali, hikâyelere şarkılarla tanık etmesi bakımından ‘ilk’ olma özelliğiyle Sarıyer’de sanatseverlerin karşısına çıktı.

Yapımcılığını Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) ve An  Yapım’ın üstlendiği oyunun İstanbul UNIQ Hall’de gerçekleştirilen gösterimi  öncesinde AA muhabirine açıklama yapan Cüneyt Yalaz, oyunun hem metin ekibinde  yer aldığını hem de oyunculuk yaptığını söyledi.

Yalaz, canlandırdığı Salih karakterinin Ahmet Kaya’nın çocukluk  arkadaşı olduğunu belirterek, “Salih Paris’te sürgün hayatı yaşayan biri.  Çocukları yıllar sonra onu görmeye geliyorlar. Aynı zamanda bir korsakov hastası,  yani hafızayla ilgili problemleri olan bir kişilik.” dedi.

Oyunda Salih’in Ahmet Kaya’nın şarkılarıyla geçmişi hatırlama  macerasının anlatıldığını dile getiren Yalaz, “Ahmet Kaya aynı zamanda Salih’in  çocukluk arkadaşı ve sürgünde de bir dönem beraber olmuşlar. Ahmet Kaya’yı ve  şarkılarını hatırladıkça kendi hayatını da hatırlıyor.” ifadesini kulandı.

“Ahmet Kaya’nın şarkıları sahneye ilk kez taşınıyor”

Metin, müzik, oyunculuk gibi pek çok konuyla ilgilendikleri prova ve hazırlık sürecinin heyecanlı ve yorucu geçtiğini vurgulayan Yalaz, şunları  kaydetti:

“Yorucu oldu ama bir yandan da çok keyifliydi. Önemli bir proje  olduğunu düşünüyoruz. Ahmet Kaya ile ilgili ilk kez böyle bir proje yapılıyor. Ahmet Kaya’nın şarkıları sahneye ilk kez taşınıyor. Ahmet Kaya Türkiye’nin  vicdanı, oyunun o vicdanı yeniden açığa çıkartmak gibi bir hedefi var.”

Şarkılarını çok dinledikleri Ahmet Kaya’nın kendisi için önemli bir  figür haline geldiğini, çünkü düşüncelerinden dolayı hayatı değişen ve sürgün  hayatına mahkum bir sanatçı olduğunu ifade eden Yalaz, “Hem yaptığı müzikle hem  de toplumsal olaylar karşısında gösterdiği tavırla çok önemli bir sanatçı Ahmet  Kaya, bir örnek figür aslında, onunla ilgili bir şey yapmak tabi ki çok heyecan  verici, çok değerli.” ifadesini kullandı.

“Sözü olan bir işte oynuyor olmak çok kıymetli”

Oyuncu Elit Andaç Çam da canlandırdığı Feride karakterinin güçlü fakat  içi çok yumuşak bir kadın olduğunu belirterek, “Çok katmanlı bir karakter. Aldığı  yaralar dolayısıyla sertleşmek zorunda kalmış ve demir gibi olmuş ama içinde  küçücük bir çocuk olan bir kadın.” dedi.

Projeyi ilk duyduğunda çok heyecanlandığını ve değerli bir iş  olacağını düşündüğünü söyleyen Çam, şöyle devam etti:

“Ahmet Kaya ile ilgili bir şey yapmak çok büyük bir onur ve çok büyük  bir sorumluluk. Oyuncu olarak her zaman çok derinlikli işlerde, bir söz söyleme  cesareti gösteren işlerde yer alamıyoruz. Çok fazla öyle iş yapılamıyor maalesef.  Şunun kıymetini çok iyi biliyorum, bir sözü olan bir işte oynuyor olmak çok  kıymetli ve nadir yaşadığımız bir şey.”

Herkesin bir Ahmet Kaya’sı olduğunu dile getiren Çam, “Ülkede kötü  veya iyi bir olay olduğunda ‘Ahmet Kaya olsaydı acaba şu an nerede duruyor, ne  diyor olurdu, belki bu konuda bir çözümü olurdu veya ne şarkılar yapardı, bu  yaşadıklarımızı o nasıl yorumlardı’ diye çok aklıma gelirdi benim.” şeklinde  konuştu.

“Geçmişi şarkılarla hatırlatıyoruz”

Solist Feryal Öney, Kardeş Türküler olarak film müziği, konser gibi  projelerde yer aldıklarını anımsatarak, “26. yılımızda böyle bir müzikli oyunda  yer almak kısmetmiş.” dedi.

Oyunun içinde hem oyuncu gibi hem de müzisyen olarak yer almanın  heyecan verici olduğunu söyleyen Öney, “Salih karakteri, hafızasının zorlandığı  yerde Ahmet Kaya şarkılarıyla geçmişi hatırlıyor ve geçmişi hatırlatan biziz.  Kardeş Türküler olarak hem geçmişi hem de Türkiye tarihinin önemli noktalarını  şarkılarla hatırlıyor ve hatırlatıyoruz.” ifadesini kullandı.

Öney, dramatürjik olarak şarkıların önemli bir yerde durduğunu, oyunda  Ahmet Kaya’nın hayatının önemli noktalarının şarkılarla anlatıldığını ifade etti.

“Son bir ay gerçekten yoğundu, sabah akşam çalıştık.” diyen Öney, uzun  süredir devam eden çalışmalara prova aşamasında katıldıklarını ve yoğun bir prova  döneminden geçtiklerini sözlerine ekledi.

“Herkesin Bir Ahmet Kaya’sı Var” başlığıyla 2 perde olarak sahnelenen  “Hep Sonradan” müzikli tiyatro oyunu yaklaşık 120 dakika sürdü.

Ahmet Kaya’nın hem eserlerinin hem de yaşamından kesitlerin yer aldığı  gösterime Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın yanı sıra sanat camiasından isimler  ve oyuncular katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

NİLGÜN MARMARA KİMDİR?

Nilgün Marmara 13 Şubat 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan Nilgün Marmara evlerinde kocaman bir kütüphane ve...

CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

Cezmi Ersöz 3 Eylül 1959 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Modern Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Cezmi Ersöz emekli bir albayın oğludur. Yazar...

CEVDET KUDRET SOLOK KİMDİR?

Cevdet Kudret Solok 7 Şubat 1907 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 10 Temmuz 1992 yılında ise vefat etti. I. Dünya savaşında babasını kaybettiği için annesi...

CEVAT ÇAPAN KİMDİR?

Cevat Çapan, 18 Ocak 1933 yılında Darıca'da doğmuştur. 1953 yılında Robert kolejini bitirmiş, İngiltere'de Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümüne başlamış ve 1956...

SAMİHA AYVERDİ KİMDİR?

 Samiha Ayverdi, 25 Kasım 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Kubbealtı Akademisinin kurucu üyesi olan yazar, İstanbul Fetih Cemiyeti , İstanbul ve Yahya Kemal Enstitülerinde üyeliklerde bulunmuştur.