Ana Sayfa YAŞAM Kartal'da çöken bina ile ilgili flaş gelişme! İşte son bilgiler...

Kartal’da çöken bina ile ilgili flaş gelişme! İşte son bilgiler…

Kartal’da çöken binanın yandaki 10 katlı binanın çökme ihtimaline karşı kurtarma çalışmalarına bir süre ara verildi. Yandaki binanın çökme riskinin olmadığının anlaşılması üzerine çalışmalara yeniden başlandı.

Vali Yerlikaya, Çakabey İmam Hatip Ortaokulu’nda basın mensuplarına  yaptığı açıklamada, saat 23.00’teki son açıklamalarından sonra son 3 saat  içerisinde 6 kişinin enkazdan çıkarıldığını anlatarak, “Bunlardan 5’i yaralı  olarak kurtarıldı, şükürler olsun. Ama maalesef bir vatandaşımız da ölü olarak  oradan çıkarıldı.” diye konuştu.

Yaralı olarak kurtarılan 5 kişiden birinin yoğun bakımda olduğunu  aktaran Yerlikaya, “Bu yaralılarımız, Bahriye Aktar (75)  yoğun bakımda. Tayyip  Mahmut Alemdar  (9), genel durumu iyi. Ali Alemdar (75), genel durumu iyi.  Hüsniye Yaman (59) genel durumu iyi. Leyla Yaman (63), genel durumu iyi. Ölü  olarak enkazdan çıkardığımız vatandaşımızın kimlik tespit çalışmaları da devam  ediyor.” ifadelerini kullandı.

Vali Yerlikaya, yaralıların tamamının tedavilerinin Kartal Eğitim  Araştırma Hastanesi’nde sürdüğünü kaydetti.

Yıkılan binanın sağ tarafındaki 10 katlı Yunus Apartmanında da risk  bulunduğunu ifade eden Yerlikaya, şöyle konuştu:

“O binanın bodrumuna sayın bakanlarımızla birlikte girdik. O binanın  bodrumundaki kolonlar, temellerde maalesef patlamalar var. Hemen yapılan enkaz  arama kurtarma çalışmalarındaki görevli olan kardeşlerimizin ve çevre  sakinlerinin sıkıntıya uğramaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız lazer  yöntemiyle o binanın anlık hareketini izlemeye başladı. Dolayısıyla sadece bundan  iki saat önce çalışmalara 5 dakika ara verildi. Dolayısıyla o binanın hareketi,  çalışmanın güven ortamında yapılması ve çevreye zararlı bir durum aksettirmemesi  için devamlı takip ediyoruz.

Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Vefat eden 3 vatandaşımıza Allahtan  rahmet, yakınlarına başsağlığı, şehrimize ve Kartal ilçemize başsağlığı  diliyoruz. Acımız büyük ama yaralı kurtarılan 12 vatandaşımız ki bunlardan 3  tanesi yoğun bakımda. Diğerlerinin şu an için genel durumları iyi. “

“Tahliye edilen çevredeki bina sayısı 7 oldu”

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da Kartal ilçesi  Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta meydana gelen Yeşilyurt  apartmanının çökmesi nedeniyle Kriz Merkezince yürütülen arama kurtarma  çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtildi.

Bu çerçevede güvenlik gerekçesiyle tahliye edilen çevredeki bina  sayısının 7 olduğunu vurgulanan açıklamada, “Arama kurtarma çalışmalarında İl  Sağlık Müdürlüğünden saat 02.00 itibarıyla alınan verilere göre, saat 23.00’ten  bu yana arama kurtarma çalışmalarında yaralı kurtarılan vatandaşlarımız 12,  hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 oldu.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, hayatını kaybeden vatandaşların Ayşe Alemdar (45) ve  Yıldız Gündoğdu (33) olduklarının tespit edildiği belirtilerek, hayatını kaybeden  diğer vatandaşın kimlik tespit çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

İNCELEMELERDE BULUNDULAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal Cevizli Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken 7 katlı binanın enkazında ikinci kez incelemelerde bulundu.

Soylu ve Kurum, evlerinden tahliye edilenler ve yakınlarından haber alamayan vatandaşlarla da bir araya geldi.

SOYLU VE KURUM AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İçişleri Bakanı Soylu, Kartal’da çöken binanın enkazından 1’i ağır 4 kişinin daha kurtarıldığını duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yıkılan binanın etrafındaki 7 binanın tedbir amaçlı boşaltıldığını açıkladı.

BAKAN SOYLU: 4 KİŞİ DAHA ENKAZDAN ÇIKARILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal’da çöken  binanın enkazından 4 kişinin daha kurtarıldığını bildirdi. 

Çalışmaların sürdüğü noktada gazetecilere açıklama yapan Soylu, son  duruma ilişkin bilgi verdi.

5 ayrı noktada çalışmaların devam ettiğini dile getiren Soylu, “En son  verilen bilgi 8 yaralı 2 vefattı. Şimdi bir dört kişi daha enkazdan çıkarıldı. En  son 9 yaşındaki Mahmut Tayyip çıkarıldı. Yaşlı hanım teyzelerimiz bir de Ali  amcamız çıkartıldı. Toplam 4 kişi. Birisinin durumu ağır ama diğerleri inşallah  bir ağır durumla karşı karşıya değil.” dedi.

Soylu, çalışmaya yandaki bina nedeniyle 5 dakika ara verildiğini  belirterek, şöyle konuştu:

“Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Sayın Valimiz, AFAD Başkanımız,  teknik arkadaşlarla hem yandaki binanın bodrumuna hem de zemin katına baktılar.  Çalışmanın başındayız. Sizinle paylaştığımız bilgilerin tamamını aileler ve  yakınlarıyla da paylaştık. Dönem dönem de kendileriyle bilgi paylaşımı yapılıyor.  Sayın valimiz de sabaha kadar bilgilendirmeye devam edecek. Biz de buradayız.  İnşallah umudumuz, buradan göçük altında kalan vatandaşlarımızı sağ salim  kurtarmaktır. Hem arkadaşlarımızın çalışmalarına dua edelim hem de enkaz  altındakilerin kurtulmalarına dua edelim. Diğer tespitler yapılıyor. Anadolu  Cumhuriyet Başsavcısı kendi çalışmalarını, Çevre Şehircilik Bakanlığımız kendi  çalışmalarını yapıyor. Arkadaşlarımız şu anda göçüğün altında büyük bir gayretle  çalışıyor.”

Bakan Soylu, “Haber alınamayan kaç kişi var ?” şeklindeki soru üzerine  şunları kaydetti:

“Şu an bizim elimizde tespitler var. Müsaade ederseniz bu rakamları  tam net bir tabloya ulaştıktan sonra verelim. Çünkü bu konularda vereceğimiz bir  rakam bizi kendi adımıza bir spekülasyona iter. Onun için izniniz olarsa bizim  elimizde rakamlar var. Bu rakamlarla ilgili Sayın Valimiz açıkladı. Hanede 40  kişi oturuyor toplam. Misafirler de var. Misafirlerle ilgili ulaştıklarımız var,  ulaşamadıklarımız var. Onun için vereceğimiz bir rakam farklı sonuca yol açar.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini ile Çevre ve  Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u arayarak bilgi aldığını dile getirerek, “5 dakika  önce de kendilerine bilgi arz ettik son durumla alakalı… Bu konuda elimizde ne  bilgi varsa açık bir şekilde tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz ama takdir  edersiniz bunlar acı olaylar, söylediğimiz sözün telafisi sonradan mümkün olmaz.  O yüzden mümkün olduğunca en net bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz.”  değerlendirmesini yaptı.

Süleyman Soylu, en son kurtarılan çocuğun sağlık durumuna ilişkin, “Şu  anda durumu iyi, kendisiyle çokça konuşuldu. Bir ayağının üzerinde enkaz vardı.  Allah’a çok şükür kurtarıldı.” dedi.

BAKAN KURUM: 5 AYRI NOKTADA KURTARMA OPERASYONU DEVAM EDİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da  çöken binaya ilişkin, 5 ayrı noktada kurtarma operasyonun sürdüğünü bildirdi. 

Kurtarma çalışmalarının sürdüğü noktada açıklama yapan Kurum, yıkılan  binanın yanındaki binada da tespitler yaptıklarını belirterek, “Binanın hem zemin  hem de bodrum katındaki taşıyıcı sistem olan kolon ve perdelerin yıkıldığını  gördük. Bir kaç kolon ve perde yıkılmış durumda.” dedi.

Yanındaki binanın da risk teşkil ettiğini dile getiren Kurum, şunları  söyledi:

“Yıkılma yönünü incelediğinizde kurtarma operasyonunun yapıldığı alana  doğru yıkılma ihtimali var binanın. Hem AFAD Başkanlığımız hem de Çevre  Şehircilik İl Müdürlüğümüzce bina anlık takip ediliyor. Şu an için binada bir  hareketlilik söz konusu değil. Anlık takip ediyoruz. Olası bir problemde de  kurtarma yapan arkadaşlarımızı uyaracak bir sistem de geliştirdik. Kurtarma  operasyonuna verdiğimiz bu destekten sonra 5 ayrı noktada kurtarma operasyonu  devam ediyor. Bu noktalarda da vatandaşımızı hem görsel hem işitsel olarak  duyduğumuz alanlar var. Bu alanlarda da inşallah kısa zamanda vatandaşımıza  erişeceğiz. Bu binanın etrafındaki toplam 7 binayı da emniyet amaçlı boşalttık.  Çünkü emniyet amaçlı olası bir problemde o binaların da etkilenme durumu var.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz gerekli tespitleri yapıyor.”

Alanda ruhsatı olan ancak iskanı olmayan bir çok bina mevcut olduğunu  belirten Bakan Kurum, sözlerini, “İmarda  5-6 kat görünüp yerinde 8-10 kat olan  binalar var. Bunların tespitlerini yapacağız. Şu an önceliğimiz göçük altındaki  vatandaşlarımızın hayatı. Bu çalışmayı bütün birimlerimiz gayretli bir şekilde  sürdürüyor.” diye tamamladı.

YARALILARIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

İstanbul Valiliği, Kartal’da çöken binanın enkazından  kurtarılan 7 kişinin tedavilerinin sürdüğünü bildirdi. 

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Orhantepe Mahallesi  Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta saat 15.59’da çöken binanın enkazında, AFAD Arama  Kurtarma Birlikleri başta olmak üzere görev yapan ekiplerin, büyük bir gayretle  çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, şu ana kadar 1’i ağır olmak üzere 7 kişinin yaralı olarak  kurtarıldığı, 2 kişinin ise hayatını kaybettiği aktarıldı. Hayatını kaybedenlerin  kimlik tespit çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Yaralıların isimleri ve genel durumlarına ilişkin şu bilgiler  paylaşıldı:

1-Hilal Tuana Alemdar, 13 yaşında, genel durumu iyi, Bezmialem Dragos  Hastanesi

2-Halil İbrahim Alemdar, 23 yaşında, genel durumu iyi, Kartal Eğitim  Araştırma Hastanesi (Kartal EAH)

3-Adem Alemdar 47 yaşında, ameliyat oldu, yoğun bakımda, Kartal EAH 

4-Safiye Alemdar 44 yaşında, ameliyatta, Kartal EAH

5-Adile Oral 77 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH

6-Nazan Tekgöz 37 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH

7-Güler Yılmaz 56 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH

Açıklamada, “Bu elim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza  Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna  saygıyla duyurulur.” ifadelerine de yer verildi.

VALİ YERLİKAYA’NIN AÇIKLAMALARI

Çöken binadaki arama kurtarma çalışmalarına dair gazetecilere bilgi  veren Yerlikaya, çalışmaların çok yoğun bir şekilde devam ettiğini anlattı.

Biri ağır olmak üzere 7 vatandaşın enkazdan çıkarıldığını kaydeden  Yerlikaya, “Başta Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere  yaralılarımız oralarda, doktorlarımız, tüm sağlık çalışanlarımız gereken ihtimamı  gösteriyor.” dedi.

Yerlikaya, şöyle konuştu:

“Sevincimiz böyle büyük bir enkazdan bu kadar kısa süre içerisinde  olay yerine arama kurtarma ekiplerimiz başta AFAD olmak üzere itfaiyemiz, 112’miz  ve sivil toplum kuruluşlarımızdan arama kurtarma ekiplerimizle beraber, Jandarma  Genel Komutanlığımızdan da geldiler. Daha da güçlendik. İnşallah çok kısa zamanda  bütün enkazı arama kurtarma noktasında tamamlamış olmak istiyoruz.”

İsim listelerinin güncellendiğini  dile getiren Yerlikaya, şöyle devam  etti:

“Başta komşularımız, mahallemiz ve tüm ilçemiz ve tüm İstanbul’umuz  büyük bir heyecanla bu isimlerin ve bunların sağlıkla ilgili tedavi süreçlerinin  ne olduğunu bekliyor. Yine sevindirici bir haber vereyim. AFAD Başkanımız Mehmet  Güllüoğlu, güzel bir haber getirdi. Muhammet Alemdar’ımız 9 yaşında kendisiyle  devamlı görüşüyoruz. Dua edelim onu oradan sağlıkla sıhhatle kurtaracağız. Yine  ismini henüz bilmediğimiz, yine AFAD Başkanımız müjdeli, güzel haberi bize  getirdi. Enkazın altındaki 2 hemşehrimiz ve komşumuzla da konuşuyoruz. İsimlerini  de bilmiyoruz ama onları da inşallah kurtaracağız.”

Yerlikaya, söz konusu vatandaşların tedavileri için bir an önce  hastanelere sevk edileceklerini aktararak, “Milletimize de o güzel haberi  vereceğiz. Devletimiz burada, başta TBMM Başkanımız Binali Bey geldi. Valilik  kriz merkezinde kendisine bilgileri arz ettik. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu,  Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum bey burada kriz merkezindeler. Hepimiz  anbean bu arama ve kurtarma faaliyetinin bitmesi, hayırlı sevindirici haberler  için buradayız. Uyumak yok, çalışıyoruz. Ekranları başında bizleri izleyen tüm  vatandaşlarımızdan enkaz altındakiler ve onlara ulaşmak için çalışanları adına  dua bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Olayda şimdiye kadar 2 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Vali  Yerlikaya, “Onlara Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Hastanelerde tedavi gören  tüm yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Lütfen bu sözümü yanlış  anlamayın, ne kadar sakin ortamda çalışırsak… Kurtarma sırasında daha da sessiz  olmamız gereken noktalara doğru gidiyoruz. Bize çalışacağımız ortamda biraz daha  rahatlık verin. Güvenlik güçlerimiz hiçbir hemşehrimizi kırmak istemiyor. Tekrar  göstermiş olduğunuz anlayış için mahalle sakinlerine ve hemşehrilerimize teşekkür  ediyoruz.” diye konuştu.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın