Ana Sayfa YAŞAM O laboratuvara girildi! Akrep zehirinden...

O laboratuvara girildi! Akrep zehirinden…

Eskişehir’de kurulan ALBİLA (Alternative Biological Laboratories) Serum ve Biyolojik Ürünler A.Ş. tesislerinde, akrep zehri anti serum haline getirilerek dünyaya ihraç edilecek. 40 melek yatırımcının katkılarıyla 2 yıl önce kurulan ve pilot üretimin ardından üretim safhasına geçmeye hazırlanan ALBİLA, kapılarını Milliyet’e açtı.

ALBİLA Genel Müdürü Sedef Korkmaz, “İki çeşit akrep ürünü üzerinde konuşuyoruz. Biri Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak diğeri de Kuzey Afrika ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak. Kuduz anti serumu üzerine çalışmalara da başladık. AR-GE işlerinde, ilaç işlerinde gün saat diğer işlerdeki gibi olmuyor, ama akrep için ağustos ayı, kuduz anti serumu ise yıl sonu… Üretim açısından takribi beklediğimiz tarihler bunlar” dedi.

‘Önce sağım sonra zerk’

Her bölgenin akrebinin farklı olduğunu, bu yüzden akreplerin zehirlerinin de farklı olduğunu kaydeden Korkmaz, “Bize ait bir akrep var. Doğu Anadolu Bölgesi’nden. O dünyada en değerli akrep cinslerinden bir tanesi. Nasıl 0 kan grubu A ve B grubuna yarar, bu da bir sürü akreplerin zehrine karşıda çapraz koruma yapıyor” diye konuştu. Bu akreplerden yapılan sağım sonrasında anti serum üretildiğini kaydeden Korkmaz, süreci şöyle anlattı:

“Akreplerin sağımını yapıyoruz. Akreplerin sağımında, onlara çok düşük bir derecede elektrik veriliyor. Onunla birlikte akrep zehrinden ufak bir damla bırakıyor. Bu işlem ayda bir kere yapılıyor. Alınan zehirler saklanıyor. Ardından sulandırılarak iğne ile atlara zerk ediliyor. Birkaç ay sonra atlarda bu zehre karşı antikor oluşuyor. Bu antikorları alıp insanlarda kullanılmak üzere anti serum üretiyoruz. Afrika ve Ortadoğu ile görüşmelerimiz sürüyor. Oralara da ihracata başlamayı planlıyoruz.”

AR-GE çalışmaları sürüyor

Türkiye’nin şu anda kuduz altı serumunu ithal ettiğini belirten Korkmaz, “Kuduz aşısını biz şuanda üretmiyoruz, ama onunla ilgili çalışmalar başladı. Ama biz antijeni yurt dışından alıp atlara zerk ediyoruz. Yine aynı süreç. Sağlık Bakanımızın dediği gibi tam bir yerelleşme olabilmesi için antijeni de bizim üretmemiz lazım. Ham maddesinin dışardan geliyor olmaması lazım. Antijenle ilgili de Osman Gazi Üniversitesi ile birlikte AR-GE çalışmalarını yapıyoruz. AR-GE çalışmaları birkaç yıl sürecek çalışmalardır” dedi.

Varank bilgi aldı

Türkiye’nin ilk anti serum üretim laboratuvarı olma özelliği taşıyan ALBİLA’yı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da ziyaret etti. Varank, çalışmaların yürütüldüğü laboratuvarda yetkililerden bilgi aldı. 

Ekosisteme zarar vermeden

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 7 dönümlük alan üzerine kurulan ALBİLA, ekosisteme zarar vermeden hayvan zehirlenmelerine karşı panzehir üretecek. Hayvan zehrinden anti serum üretimi konusunda dünyanın en modern işletmelerinden biri olan ALBİLA’da hayvanlar demirbaş, hayvan zehirleri hammadde statüsünde yer alıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) bakımları ve sağımları yapılan akrepler ile yine üniversite bünyesinde bulunan tıbbi ve cerrahi deney hayvanları uygulama ve araştırma merkezinde fare ve tavşan deneyleri yapılıyor. Buna ek olarak ESOGÜ Mahmudiye Atçılık Mealsek Yüksek Okulu ve Mahmudiye ilçesinde ALBİLA’ya ait atların bakım ve imminüzasyonları gerçekleşiyor. Özel sektör bünyesinde ilk kez böylesine büyük ve kapsamlı bir Melek Yatırımcılık Projesi olarak öne çıkan ALBİLA aynı zamanda üniversite, özel sektör iş birliğinin de en güzel örneklerini yansıtıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın