Ana Sayfa YAŞAM Türkiye için bir ilk gerçekleşmişti! İşte 7 yıl sonraki görüntüsü...

Türkiye için bir ilk gerçekleşmişti! İşte 7 yıl sonraki görüntüsü…

Antalya’nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen ve bir  aylıkken evinde çıkan yangında yüzü yanan Uğur Acar, 21 Ocak 2012’de Akdeniz  Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatıyla  yeni hayatına başladı.

Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyatla yeni yüzüne kavuşan Acar,  7 yılda yüz fonksiyonlarını büyük oranda kullanma kabiliyeti kazandı.

Nakil olmadan önce insanların yüzüne bakmaya çekindiğini, çocukların  ise kendisinden korktuğu için sokağa çıkmadığını anlatan Acar, yeni yüzüyle  sürekli çarşı pazar dolaştığını söyledi. Nakil olduğu hastanenin otoparkında  çalışan Acar, aynaya bakıp, yeni yüzü için her gün şükrediyor.

“O MUTLULUĞUN TARİFİ YOK”

İnsanların fotoğraf çektirmek için kendisine yakın ilgi gösterdiğini  belirten Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıl önce Akdeniz Üniversitesi  Hastanesinde rutin kontrollerini yaptırdıktan sonra otobüsle köye dönerken  hastaneden nakil için telefon geldiğini söyledi.

Hemen döndüğünü ve koşarak hastaneye geldiğini anlatan Acar, şöyle  konuştu:

“Arayan Prof. Dr. Ömer Özkan’dı, ameliyat olacağımı söyledi. Ameliyata  girdim, çok heyecanlıydım. Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi, ilk yüz nakilli  hastası oldum. Ameliyattan sonra aynaya baktım, ‘Bundan daha iyisi olmazdı’  dedim. Kendimi tanıyamadım. O mutluluğun tarifi yok, çok farklı bir duyguydu. Bu,  farklı bir yaşama başlatacak adımdı.”

“HİÇ ARKADAŞIM YOKTU”

Nakil öncesi zorlu bir hayatı olduğunu, evinden çıkamadığını dile  getiren Acar, “Çocuklar benden korkuyordu, hiç arkadaşım yoktu. Yeni yüzümden  sonra arkadaşlarım oldu, işim, güzel bir ortamım oldu. Nakille bütün sıkıntılarım  son buldu.” dedi.

Hala kendisini rüyada gibi hissettiğini ifade eden Acar, Türkiye’nin  ilk yüz nakli olan hastası olmaktan ve insanların yoğun ilgisinden mutluluk  duyduğunu belirtti.

“Her gün sabah yüzümü yıkarken aynaya bakıp şükrediyorum. Yeni yüzüm  yeni hayatım oldu, hayallerim gerçekleşti. 7 yıl rüya gibi geçti.” diyen Acar, iş  hayatında en iyi yerlere gelmeyi, sağlıklı bir hayat sürmeyi istediğini söyledi.

Organ nakli çağrısında da bulunan Acar, herkesin bir gün organ nakli  hastası olabileceğini, bunun için de organ ve kompozit doku bağışının diğer  insanların hayatına dokunduğuna işaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

UFAK TEFEK OLAYLAR

“Bir gün Orlov kendisini bezelye lapasıyla tıka basa doldurdu ve öldü. Bunu fark eden Kirilov da öldü. Spiridonov Tanrı’nın işi bu ya durup dururken...

DÜNYANIN EN PİS SOKAĞI

Türk romancılığının usta yazarlarından biri olan Tarık Buğra, romanı, “kâinatı ve insanları bir mizaca göre yeniden yaratmak” şeklinde tanımlar. İnsanı, en gerçek...

ÜÇ KAFKAS HİKAYESİ

Üç Kafkas hikayesinin teması savaş ve askerliktir. Tolstoy bu temayı detaylı karakter tahlilleri yaparak, psikolojik ve ahlâki boyutlarıyla birlikte işliyor. Bu üç...

BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ

Stefan Zweig, 1881'de Viyana'da dünyaya geldi. Avrupa'da iyi bir eğitim gördü. I. Dünya Savaşı sırasında İsviçre'de ikamet etti.Savaş...

HAYAL

Yazar olmanın hayalini kurduğumda kaç yaşındaydım tam hatırlayamıyorum ama okul öncesinde, evdekilerden harfleri öğrenip yazarlığa özendiğime göre, altı yaş civarında olmalıydım. Neredeyse...