Ana Sayfa KİTAP ÖNERİLERİ SABAHATTİN ALİ'DEN HARİKA BİR ÇEVİRİ

SABAHATTİN ALİ’DEN HARİKA BİR ÇEVİRİ

Max Kemmerich’in kaleme aldığı ve ilk defa Sabahattin Ali tarafından 1936’da çevrilerek önce Ulus gazetesinde tefrika edilen sonrasında kitap olarak basılan Tarihteki Garip Vakalar, Çolpan Yayınevi tarafından günümüz Türkçe’siyle raflardaki yerini aldı.

Sansasyonel ve geri planda kalmış/bırakılmış bir tarihçi olarak nitelendirilebilecek Max Kemmerich’in yazdığı bu ilginç tarih kitabı, Orta Çağ Avrupa’sının gündelik hayatından çeşitli örnekler vererek insan davranışının bağnazlık altında nasıl akıl almaz aşırılıklara varabileceğini gösterir. Metin bir yönüyle sosyolojiktir; Avrupa toplumunun sürdürdüğü hayattan ve yapıp etmelerinden belirgin izler taşır. Diğer yönüyle okuması kolay ve hayli eğlencelidir. Bunda, yazarın örnek olarak seçtiği akıl dışı olaylara ironik bir tavırla yaklaşarak kurduğu akıcı dilin etkisi vardır.

Tarihteki Garip Vakalar

Her ikisinin de sonu, başlı başına tarihteki birer garip vaka sayılabilecek olan Max Kemmerich ve Sabahattin Ali’yi buluşturan bu kitap, çevrilerek yayımlandığı ilk günden bu yana Dinçer Apaydın tarafından daha önceki baskılarda bulunmayan bir araştırma, kaynakça ve ilavelerle dördüncü kez yayına hazırlanıyor. Böylelikle hem hakkında pek az bilgi bulunan Max Kemmerich’e dair yeni bilgiler ortaya çıkıyor hem de kitap işlevselliği artırılarak günümüz okurunun dikkatine yeniden sunulmuş oluyor.

Tarihteki Garip Vakalar, çoğunlukla acı deneyimlerin birikimiyle ilerleyen medeniyet kavramının Batı’da geçirdiği evreleri görmek için her kesimden okuyucuya şaşırtıcı, öğretici ve eğlenceli bir okuma deneyimi vadeden bir tarih kitabı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın